Machu Picchu Antik Kenti ve Gizemleri
Son Dakika
Yükleniyor...

04 Ağustos 2021

Machu Picchu Antik Kenti ve Gizemleri

Machu Picchu

Machu Picchu Antik Kenti ve Gizemleri


Machu Picchu Antik Kenti


Dünya'nın Yedi Harikası'ndan Biri: Machu Picchu Antik Kenti


Dünya’nın 7 Harikasından biri olan Machu Picchu antik kentinden bahsedeyim. Machu Picchu Antik Kenti 2007 yılında Dünya’nın 7 Harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Bu antik kent 2360 metre yükseklikte olan bir dağın üstüne 1450’li yıllarda İnkalar tarafından inşa edilmiştir. İspanyolların saldırıları nedeniyle İnka'lar şehirden kaçmış ve şehir boş kalmıştır. Kaderine terk edilen bu şehir yüksek bir konumda olması sebebiyle İspanyollar tarafından fark edilmediği için günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Bu antik kent tam 400 yıl boş bir şekilde kalmıştır.


Machu Picchu Antik Kentin Keşfi


Profesör Hiram Bingham, kayıp kültürleri araştırmak için Güney Amerika’ya doğru yola çıkmaya karar verir. 1911 yılında Yale Üniversitesi’nde tarih profesörlüğü yapmış hem de senatör olan Bingham şans eseri Peru’da bu antik kenti yani Machu Picchu’yu keşfetmiştir. En büyük keşiflerden birini yapan Hiram Bingham Amerika’ya geri dönmüş ve yanına arkeolog ekipler alarak Machu Picchu’ya doğru tekrar yola çıkmıştır. National Geographic’ten olan bu ekip her şeyi kayda almışlar ve 1913 yılında National Geographic Society’e ait Nisan sayısı dergilerinde bu antik şehrin keşfini tanıtmışlardır. Machu Picchu antik kenti Dünya çapında meşhur bir hale gelmiştir.


Machu Picchu Antik Kenti'nin Gizemleri


Yaşadığımız bu zamanda bile ulaşılması çok zor olan bu antik şehir nasıl inşa edildi merak konusudur. 15.yy. da bu antik kenti inşa eden halk büyük ağır kayaları acaba bu yüksekliğe nasıl çıkarabildiler. Bu antik şehrin inşasında hiç harç kullanılmamıştır. Sadece kayalar kullanılmıştır. İstifleme yöntemi ile yapılan bu şehri inşa edenlerin çok iyi matematik ve mühendislik bilgilerinin olduklarını göstermektedir. Bu büyük kayalar nasıl düz hale getirildi, taşlar üst üste nasıl eklendi, kayaları nasıl delebildiler merak konusu. Bazı bilim insanları bu yerin inşasının nasıl yapıldığına dair tezler öne sürmüşlerdir. Kumlama, çekiçleme, ısıl işlem, kimyasal işleme gibi yöntemlerin kullanıldığını düşünmektedirler. Ancak İnka'lar 15.yy. da bu kadar teknolojiye nasıl ulaşabildiler belli değil.


Machu Picchu Antik Kenti Nerede?


Peru sınırları içerisinde yer almaktadır.

Arkadaşlarınla Paylaş

Yorumlar
Yorum Yap
Haberlerver.com
Bilim Haberleri, Burçlar, Dünya Haberleri, Eğitim Haberleri, Ekonomi Haberleri, Finans Haberleri, Hayvanlar Alemi, Sağlık Haberleri, Sanat Haberleri, Sinema Haberleri, Spor Haberleri, Tarih Haberleri, Tatil Yerleri, Canlı TV İzle, Uzaylı Haberleri
Kapat