Mars'ta Yaşam Bulunursa Sonuçları Ne Olurdu?
Son Dakika
Yükleniyor...

09 Ağustos 2021

Mars'ta Yaşam Bulunursa Sonuçları Ne Olurdu?

Mars

Mars'ta Yaşam Bulunursa Sonuçları Ne Olurdu?


Mars Gezegeni


Mars'ta Yaşam Olabilir mi?


Evrende bizden başka yaşamın olduğunu düşünmemek elde değil. Çünkü sonsuz bir boşluk. Bizim bu kadar evreni keşfetme uğraşlarımıza rağmen bizim gibi diğer yaşam formları şimdiye kadar bizimle neden iletişime geçmemiş olabilirler. Düşünecek olursak iki seçenek var gibi ya bizden daha ileri seviyede bir uygarlığa ve teknolojilere sahipler ya da bizden daha az gelişmiş bir uygarlık düzeyindeler. Sizce hangisi olabilir?

Bazı bilim insanları bizden daha yüksek teknolojilere sahip oldukları veya olacakları konusunda hemfikirler. Neden bizim gibi onlarda uzaya sondalar gönderip bizler gibi yaşam izleri aramıyorlar? Arıyor olsalardı kesin izlere rastlardık değil mi?

Ya bir şey bu medeniyetlerin bize ulaşmalarını durduruyor ise? Peki sizce bu ne olabilir?

Bir teoriye göre “Büyük Filtre Teorisi” bizim bu filtreyi aşıp aşamayacağımızı bilmek henüz imkânsız. Gelecekte ne gibi teknolojiler kullanacağız bilemiyoruz.

Uzayda bir yerlerde yaşam varsa belki de henüz tek hücreli yaşam sürecinin üzerine geçememiş olabilir. Bizler Dünya üzerindeki kaynakları hiç bitmeyecek gibi kullanmaya devam etmekteyiz. Bir gün kaynaklarımız tükenecek ve belki de Dünya gezegenimizi terk etmek zorunda kalacağız. Bunu için çok büyük yatırımlar yapacak ve çok gelişmiş teknolojiler geliştireceğiz. Bu bir teoriden öteye gider mi?

Bazı bilim insanları bu konuda şöyle düşünmekte;

Varsayalım ki Mars'ta yaşam izine rastladık. Bunun sonucunda Büyük Filtre Teorisi’ne göre hiç iyi olmayabilir. Oxford Üniversitesi’nde felsefe profesörü olan Nick Bostrom Dünya dışı yaşam formlarının bulunma arayış sürecinin sonuçsuz kalacağını söylemekte. Bostrom, 2008'de MIT Technology Review'de yayınlanmış olan bir makalede basit düzeyde olan bir yaşam formu bulunursa Büyük Filtre Teorisi’nin yaşamın daha uzun zamanlar sonra gerçekleşebileceği sonucuna varılabilir. Fakat çok hücreli bir yaşam formu bulduk diyelim o zaman da Büyük Filtre Teorisi gerçekleşebilme oranını daraltmış olur. Bu teoriye göre Mars’ta omurgalı bir yaşam formunun var olmasına dair kanıt bulunursa Büyük Filtre Teorisi’nin daha ilerleyen bir gelecekte olduğunu anlayacağız ve bizler için hiç te iyi bir haber olmayacak. Aynı teoriye göre galaksiler arası seyahat edebilecek düzeyde teknoloji ve imkanlara sahip olduğumuz zaman belki de insan neslinin tükenmeye başladığı bir zaman olacak.

Bostrom, böyle bir keşfin gerçekleşmesi bizler için çok kötü bir haber olabilir. Mars’ta ve Jüpiter’in uydusu olan Europa’da veya astronotlarımızın bakmış oldukları her yerde ölü kayalar ve cansız kumlar keşfedeceğini söylemekte. Keşfedilenlerin sadece kayalar ve kum olacağı olasılığı insanların gelecek ümidini canlı tutmasına yarayacak.

Fermi Paradoksun ’da olası birçok çözüm bulunsa da Bostrom haklı çıkacak olursa Güneş sistemimiz içerisinde ileri uygarlıklar bulmak veya kanıtlarına rastlamak, yaşamın yanlış aşamalarında yer aldıklarını tespit etmek insanlık için alabileceğimiz en kötü haber olabilir.

Arkadaşlarınla Paylaş

Yorumlar
Yorum Yap
Haberlerver.com
Bilim Haberleri, Burçlar, Dünya Haberleri, Eğitim Haberleri, Ekonomi Haberleri, Finans Haberleri, Hayvanlar Alemi, Sağlık Haberleri, Sanat Haberleri, Sinema Haberleri, Spor Haberleri, Tarih Haberleri, Tatil Yerleri, Canlı TV İzle, Uzaylı Haberleri
Kapat