Perseid Meteor Yağmuru Ne Zaman?
Son Dakika
Yükleniyor...

09 Ağustos 2021

Perseid Meteor Yağmuru Ne Zaman?

Perseid Meteor Yağmuru

Perseid Meteor Yağmuru Ne Zaman?


Perseid Meteor Yağmuru


Perseid Meteor Yağmuru Kaç Yılda Bir Gerçekleşir?


Perseid Meteor Yağmuru, her yıl yaklaşık olarak 23 Temmuz ve 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmektedir. Maksimum seviyede meteor yağmuru ise 12 ve 13 Ağustos geceleri yaşanmaktadır.


Perseid Meteor Yağmuruna Sebep Olan Şey Nedir?


Bu göktaşı yağmuruna bir kuyrukluyıldız neden olmaktadır. Bu yıldızın adı “109/Swift-Tuttle” olarak bilinir. Güneşe yaklaştığı zamanlarda arkasında bazı parçalar bırakır. Enkaz şeklinde bıraktığı bu parçalar bir yığın oluştururlar. Dünyamızda bu enkaz yığının içinden geçmek zorunda kalır. Sonuç olarak da Perseid Meteor Yağmuru olayı gerçekleşmiş olur.


Perseid Meteor Yağmurunu Ünlü Yapan Şey Nedir?


100’e yakın göktaşının yaz aylarında insan gözüyle görünebilecek şekilde olmasıdır. Kış aylarında gerçekleşen bir göktaşı olayı daha vardır. Geminid Meteor Yağmuru olarak bilinir. 120’ye yakın göktaşı geçişi olur. Ancak kış aylarında genellikle hava kapalıdır ve bu göktaşı olayının gözle görülebilmesi zorlaşır. Bu yüzden Perseid Meteor Yağmuru yaz aylarında gerçekleştiği ve havanın açık olması sebebiyle gözle rahatça görülebildiği için daha ün kazanmıştır.


Perseid Meteor Yağmuru En İyi Nereden Gözlemlenebilir?


Eğer bir şehirde yaşıyorsanız bu göktaşı olayını görmeniz çok zordur. Çünkü bu olayı görebilmek için şehirden uzaklaşıp karanlık bir ortam bulmanız gerekir. Daha iyi bir gözlem yapabilmeniz için ise yüksek bir tepeye çıkmanız sizin için faydalı olacaktır.


Perseid Meteor Yağmuru Hangi Saatlerde Daha İyi Gözlemlenebilir?


Eğer bulunduğunuz bölge şehirden uzak karanlık bir yer ise rahatlıkla her saat bu olayı gözlemleyebilirsiniz. Ek olarak bir saat söylemek gerekirse 00.00 – 01.30 saatleri arasında daha iyi gözlem yapma şansı bulabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş

Yorumlar
Yorum Yap
Haberlerver.com
Bilim Haberleri, Burçlar, Dünya Haberleri, Eğitim Haberleri, Ekonomi Haberleri, Finans Haberleri, Hayvanlar Alemi, Sağlık Haberleri, Sanat Haberleri, Sinema Haberleri, Spor Haberleri, Tarih Haberleri, Tatil Yerleri, Canlı TV İzle, Uzaylı Haberleri
Kapat