A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

0
A Vitamini İçeren Besinler

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?


A Vitamini Bulunan Besinler


Aşağıdaki listede; içinde A Vitamini barındıran besinler yer almaktadır.


Morina Balığı Karaciğer Yağı

Morina karaciğeri yağı, morina balığı karaciğerinden elde edilen bir besin takviyesidir. Çoğu balık yağında olduğu gibi, omega-3 yağ asitleri eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit ile A vitamini içerir.

Morina Balığı Karaciğer Yağı; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Morina Balığı Karaciğer Yağının Faydaları

Kavun

Kavun, kabakgillerden sürüngen gövdeli bitki türü ve bu bitkinin iri meyvesidir. Olgunlaşmamış hali de meyve olarak tüketilir ve bu haldeki meyvesine kelek denir. Bir yıllık otsu bir bitkidir. Sürüngen gövdesi metrelerce uzayabilir. Yaprakları yürek biçiminde iridir.

Kavun; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Kavun Yemenin Faydaları

Mango

Mango, kapalı tohumlulardan Anacardiaceae familyasının Mangifera cinsine ait tropik, astropik ağaçlarının verdiği etli meyveye denir. Bu meyve, anavatanı olan Hindistan'dan dünyaya yayılmıştır.

Mango; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Mango Yemenin Faydaları

Yulaf Ezmesi

Yulaf, bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir.

Yulaf; içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Yulaf Yemenin Faydaları

Ispanak

Ispanak, Amaranthaceae familyasından yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir. Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir.

Ispanak; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Ispanağın Faydaları

Brokoli

Brokoli, lahanagiller familyasından, küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebze.

Brokoli; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Brokolinin Faydaları

Lahana

Lahana veya kelem, turpgiller familyasından, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki.

Lahana; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Lahana Yemenin Faydaları

Bal Kabağı

Bal kabağı, lifi bol bir meyvedir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Türk mutfağında en yaygın kullanım şekli kabak tatlısıdır.

Bal Kabağı; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Bal Kabağı Yemenin Faydaları

Tereyağı

Tereyağı, ana maddesi süt yağı olan bir mandıra ürünüdür. Tereyağının bileşiminde yaklaşık %80 oranında süt yağı, su, süt şekeri, mineraller, kolesterin, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler ve aroma veren maddeler yer alır. Tereyağı, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir hammaddedir.

Tereyağı içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Tereyağının Faydaları

Tam Yağlı Süt

Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek olan beyaz bir sıvıdır. Ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denir.

Tam Yağlı Süt; içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Tam Yağlı Süt İçmenin Faydaları

Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı, embriyonun gelişimi için temel işlevi gıda sağlamak olan yumurtanın besin taşıyan kısmıdır. Yumurta kabuğu içerisinde yumurta akı, yumurta kabuğu zarı, kalaza ile beraber oluşur. Yumurta sarısı, vitamin, mineral, lipit ve protein bakımından zengindir.

Yumurta Sarısının içinde A Vitamini bulunur.

Yumurta Sarısının Faydaları

Tatlı Patates

Tatlı patates, kahkahaçiçeğigiller familyasından anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türü. Taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. Tatlı patates, aynı familyadan ortalama 50 cins ve 1000'den fazla tür içinde kayda değer tek tarım bitkisidir diğer pek çok bitki ise zehirlidir.

Tatlı Patates içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Tatlı Patatesin Faydaları

Havuç

Havuç, maydanozgiller familyasından, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisi. Türkçede yörelere göre gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır.

Havuç; içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Havuç Yemenin Faydaları

Kuru Kayısı

Kuru kayısı, geleneksel bir kuru meyve türüdür. Sülfür dioksit ile işlendiğinde renk canlı turuncu olur. Kükürt buharı ile işlem görmemiş organik meyvenin rengi daha koyu ve daha kaba bir dokuya sahiptir. Genel olarak, renk ne kadar açık olursa, SO₂ içeriği o kadar yüksek olur.

Kuru Kayısı; içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Kuru Kayısı Yemenin Faydaları

Kırmızı Biber

Capsicum annuum, patlıcangiller familyasından anavatanı Güney ve Orta Amerika olan sebze ve baharat olarak kullanılan bir tarım bitkisi.

Kırmızı Biber; içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Kırmızı Biber Yemenin Faydaları

Fesleğen

Fesleğen, ballıbabagiller familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Yemeklerde kullanılmak üzere tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya'nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır.

Fesleğen; içinde A Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Fesleğen Yemenin Faydaları

Domates

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü.

Domates; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Domates Yemenin Faydaları

Yeşil Bezelye

Yeşil Bezelye, baklagillerden taze, yeşil kabuğu ile taneleri ya da yalnız taneleri yenilen bir bitki türü. Ayrı taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye adlı lezzetli ve çok besleyici sebzeyi ilkbaharda ve yazın verir.

Yeşil Bezelye; içinde A Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Yeşil Bezelye Yemenin Faydaları


Yazımı beğendiyseniz paylaşarak bana destek olabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !