D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

0
D Vitamini Olan Yiyecekler

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?


D Vitamini Bulunan Besinler


Aşağıdaki listede; içinde D Vitamini barındıran besinler yer almaktadır.


Ton Balığı

Ton balığı, uskumrugiller familyasının orkinos cinsine ait bir balık türü. Dünyaca çok önemli bir gıda balığıdır. Tropik ve ılıman okyanuslarda ve Akdeniz'de bulunur. Boyu 140 cm ve ağırlığı 60,3 kiloya varabilir.

Ton Balığı; içinde D Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.

Ton Balığının Faydaları

Somon Balığı

Sombalığı, som balığı ya da somon olarak adlandırılan balıkların hepsi Salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalar da aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: Salmo, Salmothymus, Stenodus ve Oncorhynchus.

Somon; içinde D Vitamini bulunan besinlerden birisidir.

Somon Balığının Faydaları

Uskumru

Uskumru bir deniz balığı. Aynı zamanda Uskumrugiller familyasına adını vermiş olan, bu familyanın örnek balığıdır. Vücut iğ şeklindedir. Sırtta aşağıya doğru inen açık veya koyu yeşilimsi-mavi, üzeri lekeli bantlar vardır. Başta beyin görünmez, karın tarafı açık gümüşi renktedir.

Uskumru; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Uskumru Balığının Faydaları

İstiridye

İstiridye, yumuşakçalar şubesinin yassı solungaçlılar sınıfından, ılıman ve sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu bir hayvan. Zemine yapışan kabuk çukur ve büyük, üstte kalan kabuk ise düz ve daha küçüktür. İstiridyenin kabukları, derisinin salgısıdır. Kabuğun üst yüzeyi sert ve pürüzlüdür.

İstiridye; içerisinde D Vitamini bulunan besinler arasında yer alır.

İstiridyenin Faydaları

Karaciğer

Karaciğer; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Karaciğer Yemeğinin Faydaları

Balık Yağı

İçeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asidi (alfa linoleik asit), D vitamini ve DHA bulunan balık yağı isminden de anlaşılabileceği gibi balıklardan elde edilir.

Balık Yağı; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Balık Yağının Faydaları

Süt

Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek olan beyaz bir sıvıdır. Ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denir.

Süt; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Süt İçmenin Faydaları

Ayran

Ayran, yoğurdun içine su katılarak elde edilen bir tür içecek. Türk mutfağına ait olan en yaygın içeceklerdendir. Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Lübnan, Bulgaristan ve diğer bazı Balkan ülkeleriyle Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerinde yapılır. Ayran yapımında doğal nitelikli yağlı koyun yoğurdu yeğlenir.

Ayran; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Ayran İçmenin Faydaları

Kefir

Kefir; Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kafkasya orijinli, özel bir mezofilik simbiyotik kültür türü olan kefir tanelerinden yapılan ince yoğurt veya ayran benzeri fermente bir süt içeceği. Kefir, Kuzey Kafkasya'dan dünyaya yayılmıştır.

Kefir; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Kefir Yemenin Faydaları

Peynir

Peynir, çok büyük bir çeşitlilikteki aroma, tat, yapı ve şekle sahip bir grup süt ürünü için kullanılan genel isimdir.

Peynir; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Peynir Yemenin Faydaları

Yoğurt

Yoğurt, besin değeri yüksek, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus sütten yoğurt yapmak için kullanılan birkaç bakteri türünden biridir.

Yoğurt; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Yoğurt Yemenin Faydaları

Tereyağı

Tereyağı, ana maddesi süt yağı olan bir mandıra ürünüdür. Tereyağının bileşiminde yaklaşık %80 oranında süt yağı, su, süt şekeri, mineraller, kolesterin, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler ve aroma veren maddeler yer alır. Tereyağı, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir hammaddedir.

Tereyağı; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Tereyağının Faydaları

Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı, embriyonun gelişimi için temel işlevi gıda sağlamak olan yumurtanın besin taşıyan kısmıdır. Yumurta kabuğu içerisinde yumurta akı, yumurta kabuğu zarı, kalaza ile beraber oluşur. Yumurta sarısı, vitamin, mineral, lipit ve protein bakımından zengindir.

Yumurta Sarısının içinde D Vitamini bulunur.

Yumurta Sarısının Faydaları

Tatlı Patates

Tatlı patates, kahkahaçiçeğigiller familyasından anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türü. Taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. Tatlı patates, aynı familyadan ortalama 50 cins ve 1000'den fazla tür içinde kayda değer tek tarım bitkisidir diğer pek çok bitki ise zehirlidir.

Tatlı Patates; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Tatlı Patatesin Faydaları

Mantar

Mantarlar, çok sayıda çok hücreli ve tek hücreli ökaryotik canlıyı kapsayan bir biyolojik âlemin adıdır. Maya gibi mikroorganizmalardan, küf ve şapkalı mantarlara kadar pek çok üyesi olan bu canlılar grubu, halk arasında genellikle sadece şapkalı mantarları tanımlamak için kullanılır.

Mantar; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Mantar Yemeği

Maydanoz

Maydanoz, yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30–100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir.

Maydanoz; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Maydanoz Yemenin Faydaları

Yonca

Yonca, baklagiller familyasından uzun yıllar yaşayan, gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen çok yıllık bir serin mevsim yem bitkisi türüdür.

Yonca; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Yonca Yemeği

Isırgan Otu

Isırgan, Isırgangiller familyasının Urtica cinsinden Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, bir yıllık veya çok yıllık bir evcikli otsu bitki türlerinin ortak adı. Gövdeleri dik, 4 köşemsi, basit veya tabandan itibaren dallanmıştır. Üzerinde yakıcı tüyleri bulunur.

Isırgan otu; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Isırgan Otu Yemeği

Yulaf

Yulaf, bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir.

Yulaf; içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.

Yulaf Yemenin Faydaları

Yazımı beğendiyseniz paylaşarak bana destek olabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !