51 Yıldır Gizemi Çözülememiş Hava Korsanlığı Olayı - Haberlerver.com

51 Yıldır Gizemi Çözülememiş Hava Korsanlığı Olayı

0

ABD’de bir yolcu 24 Kasım 1971 tarihinde, öğleden sonra Portland’dan hareket eden bir uçağa biner. Northwest Airline ait bu uçak Seattle’a sefer yapmaktadır. Yolcumuzun adı Dan Cooper’dır. Uçak kalkış yapar. Bir süre sonra Cooper isimli bu yolcu not kağıdına bir yazı yazar ve kabin görevlisine verir. Görevli Cooper’ın vermiş olduğu bu kâğıdı okur ve şok olur. Hemen kokpite gider. Cooper’ın vermiş olduğu not kağıdında şu cümleler yazmaktadır. “Çantamda bomba var. Dört paraşüt ve 200 bin dolar nakit para istiyorum. Uçak iniş yaptığı zaman istediklerim yerine getirilmez ise bombayı patlatacağım.”

Dan Cooper

Amerika'nın 51 Yıldır Gizemini Çözemediği Uçak Korsanı

Uçak kaptanı bu mesajı okur okumaz kabin görevlisine “Taleplerinin karşılanacağını” Cooper’a iletmesini ister. Uçağın pilotu kuleye haber verir. Uçağı Seattle’a indirir. Bu hava korsanının talepleri karşılanır. Cooper talepleri karşılandıktan sonra yolcuların uçaktan inmesine izin verir. Ancak kokpit ekibinin uçaktan inmesine izin vermez. Cooper uçağın pilotuna Mexico City’e uçmasını söyler. Uçak havalandıktan sonra Cooper planını devreye sokar. 200 bin doları vücuduna bantlar. Bir süre sonra pilot ve ekibi uçakta bir hava dalgasının olduğunu fark ederler. Kontrol ettiklerinde ise Cooper’dan iz yoktur. Mutfağın kapısı açılmıştır. Yerde 2 adet paraşüt ve boş bavul durmaktadır. 200 bin dolar para ve beraberinde Cooper gitmiştir. Yedek paraşüt ile uçaktan atlamıştır.

Uçuş ekibi uçağı Reno kentindeki hava limanına indirir. Henüz hava korsanlığının pek olmadığı 70’li yıllarda bu olay ABD basınında ve tüm dünyada gündem olmuştur. Cooper’ın paraşütle atladığı bölge çevresinde geniş çaplı araştırmalar yapılır. Ancak Cooper’dan hiçbir iz yoktur. Bu olaydan tam 9 yıl sonra Reno kentinin kırsal kesiminde yaşayan küçük bir çocuk rengi solmuş bir avuç dolusu para bulur. Bu haber üzerine tekrardan araştırmalar başlatılır. Fakat yine hiçbir sonuca ulaşılamaz. Cooper’ın yapmış olduğu bu hava korsanlığı hakkında birçok yazar kitaplar yazmış, albümler yapılmış hatta filmlere bile konu olmuştur. Özel dedektif olan Larry Carr, Cooper dosyasının tekrar açılmasını istemiş ve 36 yıl sonra Cooper dosyası tekrardan açılmıştır. Bu dedektif tek başına bu dosyası incelemeye çalışmış ve bütün çabalarına rağmen bir sonuç alamamıştır. Cooper’dan hiçbir iz yoktur. 45 yıl bu dosyada uğraşan FBI 2016 yılında dosyayla kapatmıştır. 51 yıldır Cooper dosyası gizemini korumaktadır. Eğer D.B. Cooper şu an yaşıyorsa 80’li yaşlarda olabileceği tahmin edilmektedir.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !