Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Gizemleri - Haberlerver.com

Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Gizemleri

0

Derinkuyu Yeraltı Şehri; Kapadokya’da yaşayan bir adamın 1963 yılında evinin duvarı yıkılır. Bu ev sahibi yıkıntıyı incelerken inanılmaz bir şey keşfeder. Yıkılan duvarının arkasında bir oda vardır. Odaya girer ve yürümeye devam eder. İlerledikçe iç içe odalar görür. Bu yapının, bir tünel sistemi olduğunu fark eder. Evinin duvarının yıkılması sonucu tesadüfen keşfettiği bu tünelin adı “Derinkuyu Yeraltı Şehri” adını alır. Bu ismi yaklaşık 60-70 metre derinlerinde barındırdığı 52 içme suyundan almıştır. Derinkuyu yeraltı şehrinde 50 bin kişinin yaşayabildiği düşünülmektedir. 1967 yılında ziyarete açılmış olan 8 katın yeraltı derinliği 50 metredir. 4 kilometrekarelik bir alanın sadece 2,5 kilometrekarelik alanı temizlenip ziyarete açılmıştır. Bu eski tarihi yapının temizlenmesi halinde 12-13 kata ulaşılacağı ve 85 metre kadar derinliğinin olacağı tahmin edilmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hangi Döneme Ait?

Bu tünelin tarihi kesin olarak bilinmese de M.Ö. 3000’li yıllara ait olduğu düşünülmektedir. Genellikle bu tür yeraltı şehirlerinin Bizans İmparatorluğu zamanında kullanıldığı bilinmektedir. Yapılan arkeolojik çalışmalarda Roma dönemine ait mermerden yapılmış bir Kartal Heykeli bulunmuştur. Türklerin ise bu şehirle tanışması, 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşına dayandığı tahmin edilmektedir. 1830 yılına kadar bu yeraltı şehrinin üstünde herhangi bir yerleşim yerinin olmadığı bilinmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehrini Kimler Yaptı?

Gizemlerle dolu bu yeraltı şehrinin nasıl yapıldığı halen bilinmemektedir. Girişleri çok zor bulunabilen bir düzeni vardır. Piramitler kadar gizemli bir tarihi taşır. Çoğu kişi bu gizemli yapıların uzaylılar tarafından yapıldığını savunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehrinin Gizemleri

En alt katlara kadar oksijen inen bir havalandırma sistemi vardır. Birbirine bağlanmış çok zorlu tünel sistemi var. 50 bin insanın yaşayabildiği bir alan sahip. Kimler tarafından yapıldığı bilinmemekte.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri İçin Şu Soruları Sormamak Mümkün Değil?

Peki bu şehri eski zamanlar da yapabilecek bir teknoloji veya mimar var mıydı sizce?

Tüneller birbiri ile nasıl bağlandı?

O dönemde makine yokken nasıl kayalara oyma işlemleri yapıldı?

Bu kadar derine nasıl inilebildi?

O dönemde yerin altına kadar inebilen havalandırma sistemi nasıl tasarlanabildi?

Bu sorular halen tam anlamıyla cevaplanabilmiş değil. Yapılan araştırmalar sonucu ilk olarak Hristiyanların bu yeraltı şehrinde yaşadığı tahmin edilse de inşasını kimin yaptığı hakkında net bir kanıt yoktur.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !