64 Yıllık Gizem: Dyatlov Geçidi Faciası

64 Yıllık Gizem: Dyatlov Geçidi Faciası

0
Dyatlov Geçidi Faciası

64 Yıllık Gizem: Dyatlov Geçidi Faciası


Dyatlov Geçidi Vakası


9 Dağcının Dyatlov Geçidi'ndeki Gizemli ve Trajik Ölümü


10 Kişilik profesyonel dağcı ekibi 25 Ocak 1959 tarihinde Ural Dağları’na doğru yaklaşık 14 gün sürecek bir gezi için yola çıkarlar.

İgor Dyatlov (23), Yuri Yudin (22), Yuri Doroshenko (24), Rüstem Slobodin (23), Zina Kolmogorova (22), Georgi Krivonischenko (24), Nicolas Thibeaux-Brignollel (24), Ludmila Dubinina (21), Alexander (Semyon) Zolotaryov (37), Alexander Kolevatov (25).


Dyatlov Geçidi Faciası

Yolculuk ağır kış şartları nedeni ile zorludur. O zamanlarda 3. zorluk derecesine sahip en yüksek kategoride yer almaktadır. Sıcaklık şubat aylarına doğru -40 dereceye kadar düşmektedir. Bu zorlu yolculuklarını, okullarının tatil dönemine denk geldiği bu tarihe planlamak zorunda kalmışlardır.


Dyatlov Geçidi Faciası

Dağcılar hiçbir şeyden habersiz çıktıkları bu dağ yolculuklarında dünyanın en gizemli olayını yaşarlar ve tarihe geçerler. Yola koyulduktan sonra aralarındaki dağcılardan biri olan Yuri Yudin’in ayağı burkulur ve geri dönmek zorunda kalır. Aslında çok şanslıdır. Çünkü bu yolculuk dağcılarımıza hiç unutulmaz bir şey yaşatacaktır. 10 kişilik grup artık 9 kişidir. Bu 9 kişiden 2 si kadın dağcı geri kalanlarda erkek dağcılardır. Bu yolculuğu 12 Şubat günü tamamlayıp geri döneceklerdir.


Dyatlov Geçidi Faciası

Fakat istenilen olmaz ve dağcılardan haber yoktur. Ne geriye dönen olur ne de bir haber gelir. Kaybolan ve haber alınamayan bu 9 profesyonel dağcı için arama çalışmaları başlatılır. Arama çalışmaları hızlı olsun diye helikopter desteği çağrılır ve direk kamp alanına gidilir. Ancak kamp alanında kimsecikler yoktur. Kamp alanında bir inceleme başlatılır. Çadırların içeriden yırtılmış olduğu tespit edilir.


Dyatlov Geçidi Faciası

Dyatlov Geçidi Vakası Gizemleri


Dağcıların Çadırlarının Fermuarlarını Açıp Kaçmak Yerine İçeriden Çadırlarını Yırtmalarına Sebep Olan Şey Nedir?

Alanda detaylı bir arama çalışması başlatılır.

İlk olarak kamp alanına 180 metre mesafede bir ceset bulunur. Biraz daha ilerisinde 300 metre uzaklıkta grubun lideri olan Igor Dyatlov’un cesedi bulunur. Çalışmalar devam ettikçe dağcılara ait cansız bedenlerin sayısı artmaktadır. 330 metre ileride bir ceset daha bulunur ve garip bir şey vardır ceset yalın ayaktır. Geriye kalan 6 dağcının cesetlerini arama çalışmaları uzun sürmektedir. Kar yağmış ve cesetlerin üstlerini kapatmıştır. Aradan biraz zaman geçtikten sonra 3 dağcının cesedine daha ulaşılır. Dağcıların kampa doğru geri döndükleri sırada hayatlarını kaybettikleri sonucuna varılır. 6 dağcının cansız bedenleri bulunmuştur. 3 dağcıya ise halen ulaşılamamıştır. Aradan 2 ay kadar süre geçtikten sonra bu 3 dağcının cansız bedenlerine ulaşılır.


Dyatlov Geçidi Faciası

Dağcıları Bu Kadar Korkutan Şey Nedir?


Dağcılar ne yaşadılarsa dehşete kapılmışlar ve farklı yönlere doğru kaçmışlardır. Ölüm sebepleri şiddetli yaralar sonucu olmuştur.

Dyatlov Geçidi Faciası

Ölen dağcılardan birinin ölümcül derecede kafatasında zedelenme olduğu bulgusuna varılır. Diğer 2 dağcının ise göğüs kafesleri parçalanmıştır. O dönemin uzmanları bunu bir insanın yapamayacağını söylemişlerdir. Bu bulgular neticesinde olayın daha da detayına inilmesi istenir. Araştırma devam ettikçe olaydaki gizem iyice artar. Olayda cesetlerin iç organları ezilmesine rağmen hiçbir boğuşma izi, ne de bir darbe izi vardır. Kadın bir dağcının ise dudağı, gözleri ve dilinin olmadığı görülür. Ural Dağları’na doğru yola çıkan bu profesyonel dağcılar feci bir şekilde can vermişlerdir. Gizem bununla da sınırlı kalmaz. Yapılan çalışmalarda dağcıların elbiselerinde radyasyon kalıntısı vardır.


Dyatlov Geçidi Faciası

Dağcılar Nükleer Bir Deneye Maruz Kalmış Olabilirler mi?


Şiddetli bir patlama sonucu bu dehşet verici yaraları almış olabilirler. Ancak sadece 2 dağcının vücudunda kırıklar olması bu olasılığı geçersiz kılmıştır.


Dyatlov Geçidi Faciası

O zamanın gazetelerinde “Koca Ayak Efsanesi” bile öne atılmıştır. Çünkü dağcılarda bulunan bu denli şiddetli yaraların bir insanın yapamayacağını ancak trafik kazası sonucunda bu denli şiddetli yaralar alınabileceğini söylemişlerdir. Fakat bu teoride olayı açıklamaya yetersiz kalmıştır.


Dyatlov Geçidi Faciası

Resmi Kaynaklar ise bu olayı (Rus Polisi ve KGB) çözememiş ve davayı Mayıs 1959 yılında kapatmışlardır. Kayda şu şekilde geçilmiştir. Ural Dağları’na gezi için giden 9 dağcı “Bilinmeyen Bir Güç” tarafından öldürülmüştür.

Bu olay tarihe Dyatlov Geçidi Vakası olarak geçmiştir. Bu isim dağcıların grup lideri olan Igor Dyatlov’dan gelmektedir.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !