Hang Son Doong Mağarası Nerede?

Hang Son Doong Mağarası Nerede?

0
Son Doong Mağarası

Hang Son Doong Mağarası


Son Doong Mağarası

1991 yılında Ho Khank isimli bir adam tarafından dünyanın en büyük mağarası olarak kabul edilen “Son Doong Mağarası” keşfedilmiştir. Türkçe anlamı Dağ Nehri Mağarası’dır. Son Doong Mağarası Vietnam’ın Quang Binh eyaletinde bulunur. Bu mağarada ilk olarak 2009 yılında araştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın başında Howard Limbert vardır. Yanında İngiliz mağaracılar ve bilim adamları da vardır.


Hang Son Doong Mağarası Nasıl Oluştu?


Son Doong Mağarası

Son Doong Mağarası’nın 2-5 milyon yıl önce nehirdeki suyun dağın alt kısmında bulunan kireçtaşını aşındırması sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir. Mağaradaki kireçtaşının daha zayıf olduğu kısımların tavanlarında büyük çatı pencereleri oluşmuştur.


Hang Son Doong Mağarasının Özellikleri


Son Doong Mağarası

Mağara 150 metre yüksekliğe ve 200 metrede genişliğe sahiptir. Günümüze kadar mağaranın 9 km kadarı keşfedilmiştir. Bu mağaranın toplam uzunluğunun 150 km olduğu tahmin edilmektedir. Bu mağaranın içinde araştırılmayı bekleyen 150 tane mağara ağının olduğu düşünülmektedir. Mağaranın içinde gürültü ve rüzgâr uğultusu çok fazla olduğu için araştırma çalışmaları zorludur. Mağaranın içinde yağmur ormanı bile bulunmaktadır. Ayrıca içinde büyük bir nehir yer almaktadır. Mağaranın iç kısmı bununla da sınırlı değildir. İçinde küçük dağlar, plajlar, yer altı nehirleri, 70 metrelik dikitler mevcuttur. Kedine ait farklı bir iklim ve ekosistemi vardır. Bilim insanları bu mağara içinde farklı canlı organizmaların yaşadığını düşünmektedirler.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !