Kayıp Şehir Atlantis: Efsane mi? Gerçek mi?

Kayıp Şehir Atlantis: Efsane mi? Gerçek mi?

0
Kayıp Şehir Atlantis

Kayıp Şehir Atlantis


Antik Şehir Atlantis

Atlantis efsanevi bir kıta parçası olan kayıp adadır. Atlantis kıtası Yunan Filozof Platon tarafından ortaya atılmıştır. M.Ö. 330 yılında Timaeus ve Critias eserlerinde, Atlantis kıtasından bahsetmiştir. M.Ö. 9500 yıllarında büyük bir tufan sonucu Atlantis kıtasının sular altında kaldığını belirtmiştir.

Platon’a göre Atlantis kayıp kıtası zengin ve soylu kişiler tarafından yöneltilmektedir. Çok gelişmiş ütopik bir toplum yapısına sahiptir.


Kayıp Şehir Atlantis İçin Bilim İnsanları Neler Söylüyor?


Atlantis Şehri

Arkeoloji Profesörü Ken Feder Frauds göre Platon’un anlattığı Atlantis aslında farklıdır. Myths and Mysteries: Science and Psuedoscience in Archeology (Sahtekarlıklar, Mitler ve Gizemler: Arkeolojide Bilim ve Sahtebilim) isimli eserinde Atlantis hakkında şu bilgilere yer vermiştir;

“Ahlak açısından çökmüş bir uygarlık olan Atlantis teknolojik seviyede çok ileride bir topluluktur. Güç kullanarak Dünya’yı ele geçirmeye çalışan bir imparatorluktur. Dünya’yı ele geçirmeye çalışmalarını engelleyen iye bir grup aydın insandır. Bu grup eski Atinalılar olarak bilinmektedir. Yani Atlantis su altında kalmış bir adadan çok kahraman Atinalıların hayatını konu alıyordu. Atlantis şehri keşfedilseydi, yerli yaşayan halkı bizleri öldürüp köle olarak kullanacaklardı. Platon’un eserlerinde anlattığı Atlantis’i uydurmuştur. Dünya’nın hiçbir yerinde Atlantis’e ait bir kanıt bulunamamıştır. Yüzlerce Yunan yazıtları günümüzde halen yer almaktadır. Ancak hiçbirinde Kayıp Şehir Atlantis’ten bahsedilmemiştir. Platon’dan önce Atlantis’ten bahseden hiçbir kaynak da yoktur.” şeklinde tanımlamıştır.


Atlantis Şehri Dünya Üzerinde Nerede Olabilir?


Atlantis Şehri

Bazı bilim insanlarına göre Atlantis Kayıp Şehri; Türkiye, Atlantik Okyanusu, Almanya, Bolivya, Karayip veya Malta’da olabileceği düşünülmektedir.

Ünlü Filozof Platon Atlantis için eserinde şu sözleri kullanmıştır;

"Okyanus için gemilerin geçebileceği bir zaman vardı; ağzın önünde, siz Yunanlıların söylediği gibi 'Herakles'in Sütunları' (yani Herkül), Asya ve Libya'nın birleşiminden daha büyük bir ada bulunmaktadır."

Bu sözlerde geçen 'Herakles'in Sütunları' Cebelitarık Boğazı-Akdeniz’in Ağzında yani Atlantik Okyanusunda bulunmaktadır. Ancak okyanus tabanında yapılan çalışmalarda Atlantis Adası ile ilgili hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

O kadar çok MİT olmasına rağmen günümüzde birçok insan Atlantis Kayıp Şehrinin var olduğuna ve sular altında olduğunu düşünmektedir.

Benim düşüncem ise okyanuslar uçsuz bucaksız derinliklere ve gizemlere sahipler. Belki bir gün Kayıp Şehir Atlantis’e ait bir şeyler buluruz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !