Lanetli Ekmek Olayı Aynı Anda Deliren İnsanlar - Haberlerver.com

Lanetli Ekmek Olayı Aynı Anda Deliren İnsanlar

0

Lanetli Ekmek Olayı Aynı Anda Deliren İnsanlar; Fransa’nın Pont-Saint-Esprit köyünde 16 Ağustos 1951 tarihinde esrarengiz bir olay gerçekleşir. Köyde yaşayan 300 insan aynı anda delirirler. Bu esrarengiz olay “Lanetli Ekmek Olayı” olarak tarihe geçer.

1951 Pont Saint Esprit

300 Kişilik Köyün Tamamının Delirdiği Lanetli Ekmek Olayı


İnsanların Aynı Anda Delirmesine Sebep Olan Şey Neydi?

Bu olayda bazı hastaların durumu çok kötüdür. Bazı hastalar ise diğerlerine nazaran biraz daha iyidirler. Sabah bu köyde yaşayan insanlarda farklı gariplikler görülür. Bazı köylüler kendilerine bir ejderhanın saldırdığını bazıları yılan ve kaplandan kaçtıklarını söyleyerek etrafta koşuştururlar. Bir çocuk ise büyükannesini boğmaya çalıştığını bazıları ise akrabalarını yılanların yediğini söylerler. Bu esrarengiz olayı çözmek için yetkililer harekete geçerler. Durumu çok ağır olan 50 hasta akıl hastanesine yatırılır. Ancak aradan baya bir zaman geçmesine rağmen köylülerde iyileşme olmaz ve durumları daha da kötüye gider. Hastanede yatmakta olan hastalardan biri uçak olduğunu söyleyerek pencereden atlamaya çalışır. Diğer bir hasta ise kalbinin yerinden çıktığını doktorlardan kalbini yerine geri takmalarını ister. Esrarengiz bu olayda toplam 7 kişi hayatını kaybeder.

Köylülere Ne Oldu Da Birden Bu Olaylar Gerçekleşti?

Ekipler bu olaydan sonra detaylı bir inceleme başlatırlar. Suçlu olarak köyün fırıncısı Roch Briand gösterilir. Fırıncının yapmış olduğu ekmeklerin içinde “Ergot” adında mantarlarda bulunan bir kimyasal madde tespit edilir. Çok güçlü bir uyuşturucu olan LSD’nin maddesi olan bitki mantar türüdür. Bu madde ciddi derecede insanların halüsinasyon görmelerine sebep olmaktadır. Fırıncının yapmış olduğu bu kimyasal karıştırılmış ekmekten az miktarda yiyen köylülerin durumları hafiftir. Ancak çok fazla bu ekmekten tüketen köylülerin durumu çok ağır ve geri dönüşü olmayacak derecededir.

Bu Madde Ekmeklere Nasıl Karıştırıldı?

Bir süre bu Lanetli Ekmek Olayının gizemi çözülemez. Aradan yaklaşık 2 yıl geçtikten sonra gözler CIA yapılan bir deneye çevrilir. Frank Olson isimli bir adam CIA için bir deney yapar ve sonra intihar eder. Köyde gerçekleşen bu esrarengiz olay aslında CIA tarafından yapılmış olan “Mk-Ultra” isimli bir zihin okuma deneyidir. Çeşitli iddialar ortaya atılır. Bir iddiaya göre CIA ajanı bir firma yetkilisi ile görüşme yapmış ve bu görüşmede LSD’den kaynaklanan bir olay olduğu geçmiştir. LSD üretimi o zamanlarda köye yaklaşık 100 km uzakta olan bir tesiste yapılmaktaydı. Bu da LSD üzerindeki iddiaları doğrular nitelikteydi. Yaklaşık 20 yıl boyunca resmi ve gizli deneyler yapılmaya devam edilmiştir. 1945 yılından 1965 yılına kadar süren bu deneylerin Pont-Saint-Esprit köyünde yaşanan olaya sebep olduğu düşünülmüştür. Ancak CIA bunu kabul etmez ve yalanlar.

Bu olay hakkında açılan davalar uzunca bir süre sürdü ve ekmeğin yapımında kullanılmış olan unun fabrikalarına kadar gitti. Tahılların gayri resmi bir anlaşma sonucunda üretildiği anlaşıldı. Bu olayda suçlu olan kişiler ise yargılandı. Fakat bu olay yanlışlıkla mı yapıldı yoksa toplu bir deney sonucumu gerçekleşti bir kesinlik kazanamadı.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !