Mozart Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mozart Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0
Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart


Mozart Kimdir?


Dünyaca Ünlü Besteci


Bu yazımda bahsedeceğim ismi hemen hemen hepiniz duymuşsunuzdur. Dünyaca ünlü besteci “Mozart” tam adı ile “Wolfgang Amadeus Mozart” olarak bilinen dünyanın en ünlü bestecilerinden birisidir. 27 Ocak 1756 yılı Avusturya doğumludur.


Mozart'ın Hayatı


Mozart Müzikle Nasıl Tanıştı?


Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart’ın babası o zamanlar sarayda besteler yaparak keman çalan başarılı bir müzisyendir. Mozart çocuk yaşlarda babasına hayran kalmış ve dersler almaya başlamıştır. Küçük yaşlarda ailesinin desteğini alan “Mozart” diğer sanatçıların aksine çok şanslıdır. Çünkü sanatla uğraşan birçok müzisyen ailesinin desteğini alamamıştır. Mozart tam 3 yaşında, piyona çalabilen yetenekli bir çocuktur. 3 yaşında piyona ile iç içe olan bu çocuk 5 yaşına geldiğinde beste yazmıştır. Hafızası o kadar iyidir ki bir kere duyduğu bir müziği hatasız bir şekilde notalara dökebilmektedir.


Mozart’ın Ünlü Bir Müzisyene Dönüşmesi


Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart ailesi ile turnelere çıkmış farklı ülke ve şehirler gezmiştir. 14 yaşında çok sayıda ülke gezen Mozart ünlü bir müzisyen haline gelmiştir. Henüz genç yaşlarında 19’una geldiğinde, orta yaşlarda bir müzisyenin anca üretebileceği eserleri çoktan üretmiş bir sanatçıdır.


Mozart Sadece Müziğe Yeteneği Olmayan Biriydi


Wolfgang Amadeus Mozart

Okula gidemeyen Mozart sadece müzikle yetinmemiş kendini geliştiren ve gittiği ülkelerin dillerini çabucak öğrenip konuşabilen biridir.


Mozart’ın Kulağından Bir Rahatsızlığı Mı Vardı?


Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart’ın bazı araştırmacılara göre kulağında bir rahatsızlığının olduğu söylenmektedir. Doğuştan kulağında hasar olan Mozart, bu eksiğine rağmen dünyaca ünlü büyük bir müzisyen olmuştur. Mozart 35 yaşına geldiğinde bir hastalık sebebi ile 5 Aralık 1791 yılında Viyana, Avusturya’da vefat etmiştir.


Mozart'ın Eserleri


Wolfgang Amadeus Mozart

Mozart’ın Konçerto Eserleri


🎼no.15, 🎼no.17, 🎼no.18, 🎼no.19, 🎼no.20, 🎼no.21, 🎼no.22, 🎼no.23, 🎼no.24, 🎼no.25, 🎼no.26, 🎼no.27


Mozart’ın Senfoni Eserleri


🎼no.31-Paris, 🎼no.35-Haffner, 🎼no.36.-Linz, 🎼no.38-Prag, 🎼no.39, 🎼no.40, 🎼no.41-Jüpiter


Mozart’ın Opera Eserleri


🎼Figaronun Düğünü, 🎼Kahire Kazı, 🎼Saraydan Kız Kaçırma, 🎼Mozart Sihirli Flüt Operası, 🎼Don Giovanni, 🎼La Clemenza di Tito

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !