Mozart Kimdir? Hayatı ve Eserleri - Haberlerver.com

Mozart Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0

Dünyaca ünlü besteci “Mozart” tam adı ile “Wolfgang Amadeus Mozart” olarak bilinen dünyanın en ünlü bestecilerinden birisidir. 27 Ocak 1756 yılı Avusturya doğumludur.

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart'ın Hayatı


Wolfgang Amadeus Mozart Müzikle Nasıl Tanıştı?

Mozart’ın babası o zamanlar sarayda besteler yaparak keman çalan başarılı bir müzisyendir. Mozart çocuk yaşlarda babasına hayran kalmış ve dersler almaya başlamıştır. Küçük yaşlarda ailesinin desteğini alan “Mozart” diğer sanatçıların aksine çok şanslıdır. Çünkü sanatla uğraşan birçok müzisyen ailesinin desteğini alamamıştır. Mozart tam 3 yaşında, piyona çalabilen yetenekli bir çocuktur. 3 yaşında piyona ile iç içe olan bu çocuk 5 yaşına geldiğinde beste yazmıştır. Hafızası o kadar iyidir ki bir kere duyduğu bir müziği hatasız bir şekilde notalara dökebilmektedir.

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Ünlü Bir Müzisyene Dönüşmesi

Mozart ailesi ile turnelere çıkmış farklı ülke ve şehirler gezmiştir. 14 yaşında çok sayıda ülke gezen Mozart ünlü bir müzisyen haline gelmiştir. Henüz genç yaşlarında 19’una geldiğinde, orta yaşlarda bir müzisyenin anca üretebileceği eserleri çoktan üretmiş bir sanatçıdır.

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart Sadece Müziğe Yeteneği Olmayan Biriydi

Okula gidemeyen Mozart sadece müzikle yetinmemiş kendini geliştiren ve gittiği ülkelerin dillerini çabucak öğrenip konuşabilen biridir.

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Kulağından Bir Rahatsızlığı mı Vardı?

Mozart’ın bazı araştırmacılara göre kulağında bir rahatsızlığının olduğu söylenmektedir. Doğuştan kulağında hasar olan Mozart, bu eksiğine rağmen dünyaca ünlü büyük bir müzisyen olmuştur. Mozart 35 yaşına geldiğinde bir hastalık sebebi ile 5 Aralık 1791 yılında Viyana, Avusturya’da vefat etmiştir.

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart'ın Eserleri

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Konçerto Eserleri: 🎼no.15, 🎼no.17, 🎼no.18, 🎼no.19, 🎼no.20, 🎼no.21, 🎼no.22, 🎼no.23, 🎼no.24, 🎼no.25,🎼no.26, 🎼no.27

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Senfoni Eserleri: 🎼no.31-Paris, 🎼no.35-Haffner, 🎼no.36.-Linz, 🎼no.38-Prag, 🎼no.39, 🎼no.40, 🎼no.41-Jüpiter

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Opera Eserleri: 🎼Figaronun Düğünü, 🎼Kahire Kazı, 🎼Saraydan Kız Kaçırma, 🎼Mozart Sihirli Flüt Operası, 🎼Don Giovanni, 🎼La Clemenza di Tito

Wolfgang Amadeus Mozart
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !