Pablo Escobar Kimdir? Nasıl Öldü? - Haberlerver.com

Pablo Escobar Kimdir? Nasıl Öldü?

0

Bu yazımda bahsedeceğim kişi Kolombiyalı dünyaca bilinen uyuşturucu baronu Pablo Escobar’dan başka birisi değil.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?

Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olarak bilinen Pablo Escobar 1 Aralık 1949 yılı Rionegro, Antioquia Kolombiya doğumludur. Annesi ilkokul öğretmenliği yapmaktadır. Babası ise çiftçidir. Pablo Escobar’ın 7 kardeşi vardır. Küçük yaşlarda suç işlemeye başlamış ve ilk iş olarak mezarlardaki antik taşları çalmış ve turistlere satmıştır. İlerleyen zamanlarda araba hırsızlığına başlamıştır. Daha sonra Pablo Escobar karaborsada çaldıklarını satarak hızla suç kariyerini büyütmeyi başarmıştır. Ancak zamanla karaborsadan kazandığı para Pablo Escobar’a az gelmiştir. Kendisine farklı sektörde işler aramaya devam ederek sahte piyango bileti ve kaçak mal işlerine yöneldi. Bu da Pablo Escobar’a yetersiz gelir ve daha büyük suçlara girişir. Adam kaçırma, şantaj gibi işleri yapmaya başlar. 1970 yılına geldiğinde ise artık daha da büyük bir işe girişmiş ve uyuşturucu kaçakçılığına başlamıştır.

Pablo Escobar zamanla işlerini büyütmüş ve dünyanın en zengin 7 kişisinden biri olarak ün salmıştır. Günde yarım milyon ABD doları kazanmaktadır. O kadar çok para kazanıyordur ki paraları koyacak bir yer bulamıyordur. Sırf paralarını deste yapmak için lastik alıyor ve 2500 dolar ödüyordur. Kaçakçılıktan kazandığı paralarının %10 kadarını rutubetten ve farelerin yemesinden kaybetmiştir. Kaçakçılık işinde kendini daha da geliştirmiş ve yeni kaçakçılık yöntemleri bulmuştur.

1975 yılında hava yolunu kullanarak kokain satmayı başarmıştır. Yine bu yıllarda Fabio Restrope adındaki Medellin bölgesinin en ünlü uyuşturucu baronunu öldürtmüştür. Bu sayede Medellin’deki bütün kaçakçılık işlerini kendisi ele geçirmiştir. 1976 senesinde uyuşturucudan birçok adamı ve Pablo Escobar Ekvator’da yakalanmıştır. Üzerlerinde 18 kg uyuşturucu ele geçirilmiştir. Mahkemeye sevk edilmiştir. Ancak boş durmamış hakimlere devamlı rüşvet teklifinde bulunmuştur. Daha sonrasında Escobar 2 tutuklama memurunu öldürmüştür. Davası Düşmüştür. 1980’li yıllarda ise ABD’nin uyuşturucu trafiğinin lideri konumuna gelmiştir. 1982 senesinde Kolombiya Liberal partisinden seçimlere girmiştir. Kolombiya Temsilcileri Odası’na yedek parti üyesi olmayı başarmıştır. Pablo Escobar bu sayede siyasi bir güç elde etmiştir. Artık halk ve polis Pablo Escobar’ın yanındadır. Seçimden sonra uyuşturucu trafiğini artırmıştır.

Pablo Escobar ve adamları birçok kişiyi öldürmekten suçlanmışlardır. Öldürülen bu kişilerin arasında polis, yargıç, devlet yetkilileri ve siviller vardır. Escobar’ın içine bir muhbir yerleştirilir. 27 Kasım 1987 senesinde Avianca Uçuş 203’te bu muhbir yer almıştır. Pablo Escobar aleyhine kanıtlar bulan bu muhbiri öğrenen Pablo Escobar uçağı havadayken bomba ile patlatmıştır. Yaklaşık 100 kişi bu patlamada hayatını kaybetmiştir.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Nasıl Öldü?

Pablo Escobar’ın yeri teknoloji sayesinde tespit edilmiş ve Escobar’ı yakalamak için bir operasyon düzenlenmiştir. Operasyonun başında Tuğgeneral Hugo Martinez yer almıştır. Escobar Medellin’deki bir binaya saklanmıştır. Uzun süren çatışmalar yaşanmış ve Pablo Escobar 2 Aralık 1993 yılında CIA ve Güvenlik Ekibi tarafından öldürülmüştür. Tarihe geçmiş en azılı uyuşturucu baronudur.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !