Pablo Picasso Kimdir? Hayatı ve Eserleri - Haberlerver.com

Pablo Picasso Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0

Aslında bu ünlü sanatçının tam ismi Pablo Picasso değil. Daha uzun bir isme sahip. Tam tamına 23 kelimelik bir ismi var. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso ismine sahip. Uzunca bir ismi olmasına rağmen biz günümüzde onu Pablo Picasso olarak tanıyoruz. Picasso soy ismini annesinden almıştır. 25 Ekim 1881 yılında Malaga, İspanya’da doğmuştur.

Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso'nun Hayatı

20. Yüzyılın en ünlü sanatçılarından birisi olan Pablo Picasso’nun hayatına bir göz atalım.

Pablo Picasso’nun Çocukluğu

Picasso 7 yaşında resim öğrenmeye başlamıştır. İlk resmini 9 yaşında yapmıştır. Bu resmin adı “Le Picador” olarak bilinmektedir.

Le Picador

Picasso’nun babası da bir sanatçıdır. Picasso 13 yaşında ilk resim sergisini gerçekleştirmiştir. Sergisini şemsiye satan bir dükkânın arka kısmında yapmıştır. 15 yaşına geldiğinde ise ilk büyük resmini yapmış ve buna “La Premiér Communion” adını vermiştir.

La Premiér Communion

Bu eser akademik olan ilk çalışmasıdır.

Pablo Picasso’nun Aşk Hayatı

Pablo Picasso’nun birçok eşi ve sevgilisi olmuştur. Beraber olduğu kadınları hep resmetmiştir. Picasso âşık olmaktan hayatı boyunca hiç vazgeçmemiştir. Resmettiği kadınlardan en ünlü olanı Dora Maar’dır.

Dora Maar

Aşk konusunda unutulmayan bir sözü de vardır. “Hayattaki en canlandırıcı aşktır”.

Pablo Picasso’nun Sanat Hayatı

Louvre müzesinde bulunan ünlü “Mona Lisa” tablosu 1911 yılında çalınmıştır.

Mona Lisa

Suç ortağı olarak ise arkadaşının tanıklığı ile Pablo Picasso gösterilmiştir. Hem arkadaşı hem Picasso tutuklanmıştır. Polis tarafından yapılan araştırmalar sonucu Picasso’nun suçsuz olduğu ortaya çıkmış hem arkadaşı hem de kendisi serbest bırakılmıştır. Aradan 2 yıl geçtikten sonra tablo eski bir çalışanın evinde bulunmuştur. Polis tarafından Louvre müzesine geri iade edilmiştir.

1909 yılında Kübizm’in ortaya çıkmasıyla Picasso önündeki 20 yıl süresince Cézanne’ın sanatından esinlenmiş ve yeniden yorumlayarak çizmiştir.

Cezanne

İlk Kübizm eseri “Georges Braque” dir. 1907 yılından 1914 yılına kadar kübist tarzında eserler üretmiştir. Bu tür eserlerde genellikle geometrik şekiller kullanılmaktadır. Picasso eserlerini yanal yüzeylerine bölüştürüp, iki boyutlu yüzeyde göstermek için çalışmıştır. Çizmiş olduğu portre resimlerinde insan figürlerinin profil olarak hem de ön kısmı görülmektedir.

1937 yılında Picasso Paris’te bulunan evinde “Guernica” isimli eserini ortaya çıkarmıştır.

Guernica

Bu resmi tuval üzerinde duvar resmi bir yağlı boyadır. Çok büyük bir eserdir. 7,8 metre eni 3,5 metre ’de yüksekliği vardır. Savaş dönemini konu almıştır. İspanya’nın Guernica köyünün bombalanmasını konu edinmiştir. Bu eser dünyanın en ünlü savaş karşıtı resmidir. Bu resmine bakan Alman bir General Picasso’ya sorar. “Bunu siz mi yaptınız?” Pablo Picasso’da cevap verir. “Hayır, bunu siz yaptınız!” diye cevap verir. Toplumsal konuları resimlerinde konu olarak ele almıştır. Resminde yer alan hayvan figürleri savaşa karşı duyulan nefreti, acıları ve hüznü anlatmaktadır.

Pablo Picasso’nun Giymiş Olduğu Çizgili Gömleği Neyi Temsil Ediyor?

Picasso’nun giydiği ünlü çizgili bir gömleği vardır. Bu gömlek 1858 yılındaki Fransız denizcilerinin resmi askeri üniformasıdır. Breton çizgili gömleği bir ikon haline gelmiştir. Bu gömlekte 21 adet yatay çizgi vardır. Bu çizgiler Napolyon’un zaferlerinin sayısı kadardır. Bunula ilgili bir eseri de vardır. Mavi ve beyaz çizgili denizci gömleği giymiş sandalyede oturan hüzün dolu bir adamı resmetmiştir. Bu eserinin ismi ise “Le Marin” yani (Denizci) olarak bilinmektedir.

Le Marin

Pablo Picasso, Louvre’de eserlerini yaşadığı dönemde sergileme şansı bulan ilk sanatçıdır. 90 yaşında iken Louvre Müzesinde Picasso’nun onuruna bir doğum günü sergisi düzenlenmiştir.

Pablo Picasso'nun Eserleri

Picasso en fazla eser üreten sanatçılardan birisidir. Toplam ’da 100 bin baskı, 34 bin resmi kitap, 300 adet heykel ve bir sürü seramik ve çizimleri vardır. Ayrıca en çok eseri çalınan sanatçılardan birisi olarak bilinmektedir. Picasso’nun 1000’den fazla tablosu çalınmıştır. Ölmeden önce yazmış olduğu bir vasiyeti yoktur. Vasiyetname yazmamıştır. Fransa’ya emlak vergisi ödemesi yapılırken sanat eserleri ile ödeme yapılmıştır. Bu eserlerin çoğunluğu Paris’teki Musée Picasso’nun çekirdek koleksiyonuna aittir. Pablo Picasso 8 Nisan 1973 yılında Mougins, Fransa’da vefat etmiştir.

Paris’teki Musée Müzesi, Pablo Picasso’nun eserlerini sergileyen ilk müzedir.

Peki Pablo Picasso’nun En ünlü Eserleri Hangileri?

Pablo Picasso Avignonlu Kızlar Tablosu

Avignonlu Kızlar

Pablo Picasso Ağlayan Kadın Tablosu

Ağlayan Kadın Tablosu

Pablo Picasso Guernica Tablosu

Guernica
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !