Radyum Elementinin Keşfi ve Radyum Kızları - Haberlerver.com

Radyum Elementinin Keşfi ve Radyum Kızları

0

Radyum Elementi; 1898 yılında Fransız Fizikçi olan Marie Curie ve eşi Pierre Curie tarafından keşfedildi. Bu elementi ilk buldukları zaman çok sevinmişlerdi. Element yeşil bir ışık yayıyordu. Bazen oturup bu elementin yaydığı ışığı seyrediyorlardı.

Radyum

Radyum Kızları

Radyum elementi diş macunları, enstrümanlar, makyaj malzemeleri, tereyağında ve içme suyunda kullanılmaya başlandı. Bu element hakkında sağlıklı olduğuna dair reklam bile verildi. O kadar reklamı yapıldı ki elementle üretilen ürünlerin talebine firmalar yetişemez oldular. En çok saatlerin parlak olması için kullanıldı. Geceleyin insanlar saatine baktıkları zaman zorluk çekmeden görebileceklerdi.

New Jersey’deki radyumla üretim yapan bir fabrika insanlar tarafından ilgi duyulan bir yerdi. Yüksek maaşı vardı. Ayrıca boyanan her saat için ek ücret ödeniyordu. Genellikle kadınlar bu işe girmek için can atıyorlardı. Bu fabrikanın bazı şartları vardı.

Radyum Kadınları

Boya yaptıkları fırçaları çalışanların ağızları ile sivriltip kullanmaları isteniyordu. Çünkü müşterilerine 1. sınıf ürün sunmak istiyorlardı. Birçok kadın radyum elementi ile üretilen makyaj malzemesi kullanıyorlardı. Arka planda fabrika radyum elementi olası bir zararı olursa diye önlem almaktaydı. Boyanın üretiminde maske ve maşa kullanılıyordu.

Ekipman olmadan çalışan kadınlarda ise birkaç yıl sonra hastalık belirtileri görülmeye başlanmıştı. Bu elementten yayılan alfa parçacıklar için kurşun koruma sağlıyordu. Ancak vücuda girdiği zaman inanılmaz derecede tehlikeli oluyordu. Çalışan genç kızların çene kısımlarında tümörlerin oluşmasına sebep oluyordu. Çenelerindeki kemikler parçalanarak dökülüyordu. Kan ve kemik kanserine yakalanan bir sürü genç kız vardı.

İlk zamanlarda bu element yüzünden 10 genç kız hayatını kaybetti. Fakat bu ölümlerin radyum elementinden mi olduğu tam bilinmiyordu. Birçok kişi fabrikayı suçlamıştı. Fabrika yöneticileri ise bu suçlamayı reddetmişti.

Radyum Kadınları

Sonuç Olarak

Bir bilim insanı olan Patalog Harrison Stanford Martland 1925 yılında ölen kadınların radyum elementinden öldüklerini bilimsel olarak kanıtlamayı başardı. 1925 yılına kadar yaklaşık 50 kadın radyum elementi yüzünden vefat etmişti. Yüzlercesi ise hastalıkla boğuşuyordu. Bu şirkete birçok kez dava açıldı. 1928 yılında dava kazanıldı.

Şirket radyum boyasından hastalanan her kadın çalışan için o zamanın parası ile 10 bin dolar (Şu an ki: 150 Bin Dolar) ve yaşamları boyunca her yıl 600 dolar ödeme yapıldı. İlerleyen yıllarda fabrika önlemini alarak üretimlerine devam etti. Hastalığa yakalanan çalışan olmadı. Bu olay tarihe Radyum Kızları olarak geçmiştir.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !