Radyum Elementinin Keşfi ve Radyum Kızları

Radyum Elementinin Keşfi ve Radyum Kızları

0
Radyum

Radyum Elementinin Keşfi ve Radyum Kızları


Radyum Elementi


1898 yılında Fransız Fizikçi olan Marie Curie ve eşi Pierre Curie tarafından keşfedildi. Bu elementi ilk buldukları zaman çok sevinmişlerdi. Element yeşil bir ışık yayıyordu. Bazen oturup bu elementin yaydığı ışığı seyrediyorlardı.


Radyum Kızları


Radyum Kadınları

Radyum elementi diş macunları, enstrümanlar, makyaj malzemeleri, tereyağında ve içme suyunda kullanılmaya başlandı. Bu element hakkında sağlıklı olduğuna dair reklam bile verildi. O kadar reklamı yapıldı ki elementle üretilen ürünlerin talebine firmalar yetişemez oldular. En çok saatlerin parlak olması için kullanıldı. Geceleyin insanlar saatinie baktıkları zaman zorluk çekmeden görebileceklerdi. New Jersey’deki radyumla üretim yapan bir fabrika insanlar tarafından ilgi duyulan bir yerdi. Yüksek maaşı vardı. Ayrıca boyanan her saat için ek ücret ödeniyordu. Genellikle kadınlar bu işe girmek için can atıyorlardı. Bu fabrikanın bazı şartları vardı. Boya yaptıkları fırçaları çalışanların ağızları ile sivriltip kullanmaları isteniyordu. Çünkü müşterilerine 1. sınıf ürün sunmak istiyorlardı. Birçok kadın radyum elementi ile üretilen makyaj malzemesi kullanıyorlardı. Arka planda fabrika radyum elementi olası bir zararı olursa diye önlem almaktaydı. Boyanın üretiminde maske ve maşa kullanılıyordu. Ekipman olmadan çalışan kadınlarda ise birkaç yıl sonra hastalık belirtileri görülmeye başlanmıştı. Bu elementten yayılan alfa parçacıklar için kurşun koruma sağlıyordu. Ancak vücuda girdiği zaman inanılmaz derecede tehlikeli oluyordu. Çalışan genç kızların çene kısımlarında tümörlerin oluşmasına sebep oluyordu. Çenelerindeki kemikler parçalanarak dökülüyordu. Kan ve kemik kanserine yakalanan bir sürü genç kız vardı. İlk zamanlarda bu element yüzünden 10 genç kız hayatını kaybetti. Fakat bu ölümlerin radyum elementinden mi olduğu tam bilinmiyordu. Birçok kişi fabrikayı suçlamıştı. Fabrika yöneticileri ise bu suçlamayı reddetmişti.


Radyum Kadınları

Bir bilim insanın olan Patalog Harrison Stanford Martland 1925 yılında ölen kadınların radyum elementinden öldüklerini bilimsel olarak kanıtlamayı başardı. 1925 yılına kadar yaklaşık 50 kadın radyum elementi yüzünden vefat etmişti. Yüzlercesi ise hastalıkla boğuşuyordu. Bu şirkete birçok kez dava açıldı. 1928 yılında dava kazanıldı. Şirket radyum boyasından hastalanan her kadın çalışan için o zamanın parası ile 10 bin dolar (Şu an ki: 150 Bin Dolar) ve yaşamları boyunca her yıl 600 dolar ödeme yapıldı. İlerleyen yıllarda fabrika önlemini alarak üretimlerine devam etti. Hastalığa yakalanan çalışan olmadı. Bu olay tarihe Radyum Kızları olarak geçmiştir.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !