Smilodon Hakkında Merak Edilenler - Haberlerver.com

Smilodon Hakkında Merak Edilenler

0

Kedigiller familyasından olan Kılıç Dişli Kaplan “Smilodon” yaşamış en büyük vahşi kedi türüydü. Bulunan arkeolojik kalıntılara göre Amerika Kıtasında yaşandıkları tahmin edilmektedir. Sürü halinde yaşamışlardır.

Kılıç Dişli Kaplan

Smilodon - Kılıç Dişli Kaplan

20 cm büyüklüğünde sivri ve keskin dişlere sahiptiler. Boyları 2,5 metreye kadar çıkabilmekte ve 400 kg ila 600 kg arasında kiloya ulaşabilmektelerdi. O kadar güçlü köpek dişleri vardı ki bu dişler sayesinde bir kafatasını bile delebilirlerdi. Diğer bir özellikleri ise ağızlarını çok geniş bir şekilde açabilmekteydiler.

Örnek verecek olursak bizim zamanımızda yaşayan bir aslan çenesini 65 derece kadar açabiliyorken Smilodon 120 derece çenesini açabilmekteydi. Çenelerindeki güçlü kaslar sayesinde avlarının kurtulma şansı hiç yoktu. Avlarını yakalamak için 50 km hızın üstünde koşabildikleri bilinmektedir. Ön ayakları uzun arka ayakları ise daha kısa bir yapıya sahiptiler. Bu sayede omurga yapıları daha düzgündür. Genelde benekli veya çizgili bir kürk yapılarına sahiptiler. Çok büyük hayvanları avlayabilen güçlü dev vahşi kedi türüydü.

Smilodon’un yaklaşık 10.000 yıl önce, son buzul çağında nesillerinin tükendiği tahmin edilmektedir.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !