Teotihuacan Piramitleri ve Gizemleri - Haberlerver.com

Teotihuacan Piramitleri ve Gizemleri

0

Teotihuacan Piramitleri; Meksika’nın başkentinin 50 kilometre kuzeydoğu kısmında yer alan “Teotihuacan” antik kentinden bahsedelim. Bu antik şehrin kimler tarafından ve nasıl inşa edildiği henüz bilinmemektedir. Bu da bu yerleşim yerini gizemli bir hale getirmiştir. Yapılan çalışmalarda bu antik şehrin yapımı M.Ö. 4. Yüzyıla kadar gitmektedir. Bu gizemli şehirde yaşayan halkın M.S. 100-400 yüzyılları arasında en altın dönemlerini yaşadıkları düşünülmektedir. M.S. 600’lü yıllara geldiklerinde ise yaşayan halkın bu gizemli şehri terk ettikleri düşünülmektedir.

Teotihuacan

Teotihuacan Piramitlerini Kim İnşa Etti?

Teotihuacan antik şehrini kimin inşa ettiği ve hangi halkın yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu antik kent hakkında hiçbir şekilde metin veya belge bulunamamıştır. Kısacası burada yaşayan halk sırra kadem basmıştır.

Teotihuacan Piramitleri

Teotihuacan Antik Şehrinde Hangi Uygarlıklar Yaşadı?

Aradan geçen yüzyıllar sonrasında bu kenti keşfeden Aztekler şehrin büyüsüne kapılıp buraya yerleşmişlerdir. Teotihuacan şehrini kutsal yerleri olarak ilan etmişlerdir.

Teotihuacan İsmini Kim Verdi ve Anlamı Ne?

Teotihuacan ismini Aztekler vermiştir. Daha önceki ismi neydi bilinmemektedir. Teotihuacan’ın Aztek dilinde anlamı ‘Tanrıların Doğduğu Şehir’ dir.

Teotihuacan Antik Şehri’nin Yapısı Nasıl?

Teotihuacan Antik Şehri’nde yüzlerce yapı bulunmaktadır. En önemli olanları ise; Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Tüylü Yılan Tapınağı’dır. Güneş Piramidi Dünya’nın en büyük 4. Piramidi olarak bilinmektedir. Ay piramidi ise Güneş Piramidinden biraz daha küçüktür. Bu piramitlerde “Gize Piramitleri” gibi gizemlerle doludur.

Teotihuacan

Güneş Piramidinin Özellikleri ve Gizemleri Neler?

Dünya’nın 4. Büyük piramidi olan Güneş Piramidinin yüksekliği 71 metredir. Teotihuacan Antik Şehri’nin en büyük yapısıdır. En yüksek kısımları “Mika” ismi verilen bir taş ile kaplanmıştır. Bu Mika taşının o zamanlarda bulunabileceği yer ise Brezilya’dır. Mika taşlarının 6000 km uzaklıktan nasıl getirilip Güneş Piramidinin inşasında kullanıldığı ise bilinmemektedir.

Ay Piramidinin Özellikleri Neler?

Ay Piramidi Teotihuacan Antik Şehri’nin sonunda yer alır. 7 katlı olarak inşa edilmiş antik şehrin en büyük 2. yapısıdır. Günümüzde yapılan çalışmalar sonucunda Ay Piramidinin 8 metre altında 15 metre genişliğinde bir oda bulunmuştur. Bu odanın “Kutsal Ritüeller” için kullanıldığı düşünülmektedir.

Tüylü Yılan Tapınağı’nın Özellikleri ve Gizemleri

Tüylü Yılan Tapınağı’nın sıra dışı bir mimarisi vardır. Gizem dolu kabartmalar yer almaktadır. Aztekler tarafından kutsal yer olarak kabul edilen bu yapıda Yılan figürlerinin ilk örnekleri bulunmuştur.

Teotihuacan Piramitlerinin En Önemli Gizemleri Neler?

Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Tüylü Yılan Tapınağı ’da rastgele inşa edilmemiştir. Orion Takımyıldızında bulunan 3 yıldıza göre inşa edilmiştir. Gize Piramitleri de bu şekilde inşa edilmiştir. Aralarında binlerce km mesafe bulunan bu piramitler nasıl aynı şekilde inşa edildiler merak konusu. Gize Piramitleri ve Teotihuacan Antik Şehri farklı zamanlarda inşa edilmiştir. Yani aralarında yüzlerce yıl vardır. İki farklı zaman ve iki farklı yerde inşa edilmiş olan bu piramitler gizemlerini hala korumaktadırlar.

Teotihuacan Piramitleri
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !