Usta Ressam ve Öğrencisi

Usta Ressam ve Öğrencisi

0
Usta Ressam ve Öğrencisi

Usta Ressam ve Öğrencisi


Ressam ve Öğrencisi


Usta bir sanatçı öğrencisini eğitir. Öğrenci bütün koşulları tamamlar ve eğitimini bitirir. Ancak geçmesi gereken son bir sınav daha vardır.

Usta bu öğrencisinden, yapmış olduğu son resmini kalabalık bir yere götürüp koymasını ister. Ayrıca öğrencisine şunları da söyler; “çizmiş olduğun son resmin yanına kırmızı bir kalem bırak. Oradan geçen insanların resimdeki beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını söyleyen bir notu resminin yanına iliştir.” Öğrenci ustasının dediğini yapar. Aradan birkaç gün geçtikten sonra resmine bakmak için geri döner. Ancak gördüğü şey karşısında çok üzülür. Resminin her tarafında kırmızı kalemle çizilmiş çarpılar vardır.

Üzüntülü bir şekilde ustasının yanı gider. Ustası öğrencisine üzülmemesini ve resim çizmeye devam etmesini söyler. Öğrenci resmi yeniden yapar. Ustası öğrencisine tekrar resmi aynı yere götürüp bırakmasını ister. Ancak bu sefer resmin yanına bir palet dolusu farklı renklerde boya ile fırça bırakmasını ve resminin yanına bir not iliştirmesini ister. Bu notta şu yazar; “beğenmediğiniz yerleri sizlerden düzeltmenizi rica ediyorum.” Aradan bir iki gün geçer ve öğrenci resmini kontrol etmeye gider. Resmini görür ve çok şaşırır. Resmine hiç dokunulmamıştır. Öğrenci sevinerek ustasının yanına gider. Usta ressam, öğrencisine şu sözleri söyler; “ilk seferinde insanlara fırsat verdin ve seni acımasızca eleştirdiler. Ellerine fırça bile almamış insanlar gelip senin resmini karaladılar. İkinci seferinde ise insanlardan yapıcı ve olumlu olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim almayı gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi. Harcamış olduğun emeğinin karşılığını ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamasın. Değer bilmeyen bir kişiye asla emeğini sunma ve tartışma der.”

Usta ressam öğrencisine son dersini vermiş olur.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !