Uykusuz Kalma Rekoru

Uykusuz Kalma Rekoru

0
Uykusuz Kalma Rekoru

Uykusuz Kalma Rekoru


Randy Gardner Deneyi


Dünya En Uzun Süre Uykusuz Kalma Rekoru


Okul projeleri için 3 arkadaş 1963 yılında bir deney yapmaya karar verirler. Deneyin amacı bir insan uyumadan ne kadar süre ayakta kalabilir?

Eğer başarabilirlerse bu bir rekor denemesi olacaktır. Daha önce bir rekor denemesi yapılmış ve tam 10 gün 20 saat ile Tom Rounds rekor denemesinin sahibidir. Bu 3 arkadaşta Tom Rounds’un rekorunu geçmeye çalışacaklardır. Bu fikir ilk olarak Bruce McAllister’den çıkmıştır. İlk başlarda bu deney fikri bu 3 arkadaşa ilginç gelmiş ve daha sonra kimin uykusuz kalarak bu deneyi başaracağını seçmek için aralarında kura çekmişlerdir. Kuradan çıkan isim ise Randy Gardner olur. Diğer 2 arkadaşı ise Randy Gardner’in yanında kalacak ve onu gözlemleyeceklerdir. Henüz 17 yaşında olan bu 3 genç son derece tehlikeli bir deneyin ortasındadırlar. Eğer başarabilirlerse bilimsel olarak çok büyük bir başarıya imza atacaklardır. 1963 yılında bir Uyku Araştırma Merkezi kurucusu olan William Dement’i bu deneylerine tanıklık etmek için davet ederler. William Dement’i davet etmeleri sonucunda deneylerini kanıtlamak için medyaya da kendilerini duyurmuş olurlar. Ek olarak William Dement’in bu deneyde yer alması gençlerin ailelerinin bir nebzede olsa içini rahatlatır.

Deneyimiz 28 Aralık 1963 tarihinde başlar. Randy Gardner gündü üç öğün yemek yemektedir. Gün boyunca kameralar tarafından kayıt altına alınmaktadır. William Dement ve yardımcısı sıra ile uyuyor ve Randy’i gözlemliyorlardır. Deney başladıktan 48 saat sonra Randy Gardner’in dili sürçmeye başlar. İlerleyen zamanlar da koku ve diğer duyularında artış olur. Aşırı tepkici bir hale gelir.

O dönemin meşhur insanı olan William Dement deney hakkındaki gözlemlerini söyler;

“Randy gözünü kapayacak olsa hemen uykuya dalacak ancak fiziksel olarak bir sıkıntısı yok gece olduğu zaman uykusuna yenik düşmemesi için çok uğraşıyoruz.” Tam 5 gün geçtikten sonra medyanın gündeminde bu konu büyük yankı bulur. O kadar konuşulur ki Amerika’da Beatles Turnesi ve Kennedy Suikastından sonra en çok gündemde olan haber haline gelir. Deneyden 7 gün geçtikten sonra Randy yemek yemekte zorlanır ve tek başına yemek yiyemez bir hale gelir. 9 güne ulaştığında ise hafızasında unutkanlıklar boy gösterir. Bunu gören William Dement deneyi sonlandırmak ister. Ancak Randy bunu kabul etmez ve deneye devam eder. Deney 8 Ocak 1964’te sona erer. Sonuç olarak Randy tam tamına 264 saat 25 dakika bir süre ile toplamda 11 günden fazla bir süre uyumadan kalarak rekora imza atar. Deneyin sonucunda William Dement, Randy’nin sağlık probleminin olmadığını söyler. Randy Gardner en fazla uykusuz kalan kişi olarak Guinness Rekorlar kitabına adını yazdırır. Fakat 11 gün uykusuz kalınca belli başlı sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Randy’nin uyku düzeni bozulur, uyuyamaz bir hale gelir. Hayatı boyunca uyku problemi yaşar ve 50’li yaşlarına geldiğinde bir röportaj yapılır. Şunları dile getirir; “Keşke bu deneyi hiç yapmasaydım.”

1963 senesinde 11 günden fazla uykusuz kalarak tam 264 saat 25 dakika Randy Gardner en fazla uyumadan durabilen insan. Bu deneyin adı günümüzde “Randy Gardner Deneyi” olarak bilinmektedir.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !