Vikingler Kimdir? - Viking Tarihi - Haberlerver.com

Vikingler Kimdir? - Viking Tarihi

0

Vikingler; İskandinav tüccar ve korsanlar olarak bilinirler. Denizlerde nam salmışlardır. Savaşçı bir halktır. 8.yy. ve 11.yy. da çok sayıda yer fetih etmişlerdir. Avrupa’nın Kuzeybatısına saldırılar düzenlemişler çok sayıda manastırı yağmalamışlardır.

Vikings

Hayatta kalan keşişler Vikinglerin fetih hikayelerini anlatarak tüm dünyada Viking korkusunun ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Vikingleri kaba ve ilkel bir toplum olarak tasvir etmişlerdir. Bu sebeple Avrupalı halk Viking kültürüne uzun süreler boyunca kayıtsız kalmıştır. Vikingler göçebe bir topluluktur ve bu nedenle yazılı bir kültürlerinin olmaması tarihteki izlerinin sürülmesini zorlaştırmıştır. Yazılı kaynakların az olması ve Batılı Ülkelerin olumsuz düşüncelerinden örnek alınmıştır. Fakat kazılarda elde edilen bilgilere göre Vikinglerin ince bir kültürünün olduğu ortaya çıkmaktadır.

Vikings

Varyaglar

Varyaglar İsveçli bir topluluktur. 11.yy. da Karadeniz ve İran’a kadar ilerlemişlerdir. Varyaglar genellikle Rusya ve Ukrayna’ya yerleşmişlerdir. İpek karşılığında köle ve kürk ticareti yapmışlardır. Prens Ryurik Hanedanı 16.yy. kadar hüküm sürmüştür.

Vikings

Normanlar

Norveç ve Danimarkalı Vikinglerin Fransa’nın Normandiya kesimine yerleşmiş kısmına verilen isimdir. Fransızca dilini benimsemişlerdir. Kuzey Adamları ismi ile de bilinirler. Usta gemici ve korkunç savaşçılar olarak bilinirler. Batıya doğru denizleri fethetmeye çalışmışlardır. Kanada, İzlanda ve Grönland’ı fetih ederek sömürgeleri altına almışlardır. Daha sonra Büyük Britanya’daki manastırları yağmalamışlar ve her yere korku salmışlardır.

845 ve 885 yılında Paris’e saldırılar düzenlemişlerdir. İtalya, Sevilla, Luvar Vadisi, Lizbon, Bordeaux, Toulouse Normanların saldırılarına maruz kalmıştır. 911 yılında ise Ragnar ve Rollo Normandiya ismi verilen bölgeye yerleşmişlerdir. Yaklaşık yüz yıl kadar sonra Fatih William İngiltere’yi fetih etmek için yola çıkmıştır.

Vikings

Viking Fetihleri

Çoğunluğu Batıya doğru ilerlemişler, Vareg Vikingleri ise Doğuya doğru yelken açmışlardır. 8-11.yy. da yaşanmış olan bu olay tarihe Viking Devri olarak geçmiştir. Günümüze gelecek olursak Norveç, İsveç, İzlanda, Danimarka, Faroe Adaları kökeni Vikinglerden gelmektedir. Normanlar 11.yy. da Büyük Britanya’yı fetih etmişlerdir. İngiltere’de en güçlü hanedan olarak yer almışlardır. Bu Britanya’ya yapılan son fetihtir.

Vikings

Viking Kültürü

Cenaze törenlerinde içi toprak ile dolu tahtadan bir kayığa ölülerini koyup yakarak uğurlamışlardır. Kask veya boynuz figürlerini kullanmamışlardır. Vikingler savaşlarda neredeyse kask takmadan savaşmışlardır. Kullananlar ise zengin ve rütbesi olan Vikinglerdir. Bu sebeple günümüze kadar ulaşabilen Viking savaş kaskı çok azdır.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !