Ankylosaurus Hakkında Merak Edilenler - Haberlerver.com

Ankylosaurus Hakkında Merak Edilenler

0

Ankylosaurus; Geç Kretase devrinde 68-66 milyon yıl önce Kuzey Amerika'da yaşamış bir kuş kalçalı dinozor cinsidir.

Ankylosauridae

Ankylosauria

Ankylosaurus sıra dışı bir görünüme sahiptir. Dört ayak üzerinde duran bu dinozor cinsi; alçak ve düz yapılı, başından kuyruğuna dek plakalı, vücudunun üstünde sert çıkıntılara sahip, kuyruğunda sert bir topuz yer alan otçul dinozor türüdür.

Ankylosaurus

Bu zamana dek bulunmuş en büyük Ankylosaurus numunesi 6.25 metre uzunluğunda ve 1.7 metre yüksekliğinde, 1.5 metre genişliğinde ve kabaca 4 tonu aşkın bir ağırlığa sahiptir. Tam fosilleri olmadığı için vücut ölçüleri net olarak bilinememektedir, ancak ankylosauria ailesinin en büyük cinsidir.

Ankylosaurus

Bu dinozor cinsine adını da veren zırh plakaları osteoderm kökenlidir ve derileri dahilinde gelişmiştir. Bu osteoderm, dış kemik doku ve iç süngerimsi kemik doku olarak iki kısımdan oluşur. Bu kemiksi dokunun deri ve keratin kaplı olma ihtimali yüksektir. Plakaları yatay ve yönlü sıralar oluşturur ve büyük plakaların arasını ufak plakalar doldurur. Bacak ve kuyruk kısmında ufak plakalar yer alırken; en büyük plakalar boyun kısmında yer alıyordu. Bu plakaların haricinde dikenleri de mevcuttu. Başında, sırtında ve vücudunun yanlarında dikenleri vardı.

Ankylosaurus

Belki de bu canlının en önemli özelliği kuyruğunda topuzdu. Omurların birbirine geçmesiyle oluşmuş kuyruk sonunda sert bir sopa halini alır ve bir kuyruk topuzuyla biter. Theropodlara karşı korunmak, bölge ve eş kavgası vermek veyahut cinsel çekim işlevleri görmek için bu topuz kullanılmış olabilir. Quadrupedal olan Ankylosaurus'un arka bacakları, ön bacaklarından yüzde 150 oranında daha uzundur. Bugüne dek tatmin edici bir ayak fosili bulunmaması nedeniyle de ayaklarının kaç parmaklı olduğu bilinmemektedir, sadece diğer akrabaları gibi 5 parmaklı olduğu tahmin ediliyor.

Ankylosaurus
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !