Ceratopsia Hakkında Merak Edilenler - Haberlerver.com

Ceratopsia Hakkında Merak Edilenler

0

Ceratopsia veya Ceratopia, Kretase döneminde şimdiki Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da yaşamış, otçul bir kuş kalçalı dinozor türüdür.

Ceratopia

Ceratopia - Ceratopsian - Seratopsiyenler

Bilinen en eski ceratopsian olan Yinlong downsi, 161,2 ile 155,7 milyon yıl önce yaşamıştır. Son ceratopsian türü olan Triceratops prorsus'un ise, 66 milyon yıl önce meydana gelen Kretase-Tersiyer yok oluşunda soyu tükenmiştir.

Ceratopsian

Ceratopsia grubunun erken üyeleri, Psittacosaurus gibi küçük, iki ayaklı sürüngenlerdi.

Ceratopsian

Centrosaurus ve Triceratops gibi ceratopsidler de dahil olmak üzere daha sonraki üyeler, çok daha büyük, dört ayaklı hale geldi ve boyuna uzanan ayrıntılı yüz boynuzları ve fırfırlar geliştirdi.

Ceratopsian

Bu fırfırlar, savunmasız boynu avcılardan korumaya hizmet etmiş olsa da, termoregülasyon veya büyük boyun ve çiğneme kaslarının tutturulması için kullanılmış olabilir.

Ceratopsian

Seratopsiyenlerin uzunlukları, 1 metre ile 9 metre arasında değişirken, ağırlıkları ise 23 kilogram ila 9 ton arasında değişir.

Ceratopsian

Triceratops, halk arasında en iyi bilinen ceratopsian'dır. Her zaman böyle olmasa da, ceratopsian cins adlarının "ceratops" ile bitmesi gelenekselleşmiştir.

Ceratopsian

Adı geçen ilk cinslerden biri, adını gruba veren Ceratops'un kendisiydi, ancak günümüzde fosil kalıntılarının diğer ceratopsianlarda bulunmayan ayırt edici özellikleri olmadığı için bir nomen dubium olarak kabul edilmektedir.

Ceratopsian
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !