Machu Picchu Antik Kenti ve Gizemleri - Haberlerver.com

Machu Picchu Antik Kenti ve Gizemleri

0

Dünya’nın 7 Harikasından biri olan Machu Picchu antik kentinden bahsedeyim. Machu Picchu Antik Kenti 2007 yılında Dünya’nın 7 Harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Bu antik kent 2360 metre yükseklikte olan bir dağın üstüne 1450’li yıllarda İnkalar tarafından inşa edilmiştir. İspanyolların saldırıları nedeniyle İnka'lar şehirden kaçmış ve şehir boş kalmıştır. Kaderine terk edilen bu şehir yüksek bir konumda olması sebebiyle İspanyollar tarafından fark edilmediği için günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Bu antik kent tam 400 yıl boş bir şekilde kalmıştır.

Machu Picchu

Machu Picchu Antik Kentin Keşfi

Profesör Hiram Bingham, kayıp kültürleri araştırmak için Güney Amerika’ya doğru yola çıkmaya karar verir. 1911 yılında Yale Üniversitesi’nde tarih profesörlüğü yapmış hem de senatör olan Bingham şans eseri Peru’da bu antik kenti yani Machu Picchu’yu keşfetmiştir.

En büyük keşiflerden birini yapan Hiram Bingham Amerika’ya geri dönmüş ve yanına arkeolog ekipler alarak Machu Picchu’ya doğru tekrar yola çıkmıştır. National Geographic’ten olan bu ekip her şeyi kayda almışlar ve 1913 yılında National Geographic Society’e ait Nisan sayısı dergilerinde bu antik şehrin keşfini tanıtmışlardır. Machu Picchu antik kenti Dünya çapında meşhur bir hale gelmiştir.

Machu Picchu

Machu Picchu Antik Kenti'nin Gizemleri

Yaşadığımız bu zamanda bile ulaşılması çok zor olan bu antik şehir nasıl inşa edildi merak konusudur.

15.yy. da bu antik kenti inşa eden halk büyük ağır kayaları acaba bu yüksekliğe nasıl çıkarabildiler. Bu antik şehrin inşasında hiç harç kullanılmamıştır. Sadece kayalar kullanılmıştır. İstifleme yöntemi ile yapılan bu şehri inşa edenlerin çok iyi matematik ve mühendislik bilgilerinin olduklarını göstermektedir.

Bu büyük kayalar nasıl düz hale getirildi, taşlar üst üste nasıl eklendi, kayaları nasıl delebildiler merak konusu. Bazı bilim insanları bu yerin inşasının nasıl yapıldığına dair tezler öne sürmüşlerdir. Kumlama, çekiçleme, ısıl işlem, kimyasal işleme gibi yöntemlerin kullanıldığını düşünmektedirler. Ancak İnka'lar 15.yy. da bu kadar teknolojiye nasıl ulaşabildiler belli değil.

Machu Picchu

Machu Picchu Antik Kenti Nerede?

Machu Picchu Antik Kenti; Peru sınırları içerisinde yer almaktadır.

Machu Picchu
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !