Mamut Hakkında Merak Edilenler - Haberlerver.com

Mamut Hakkında Merak Edilenler

0

Mamut filgiller familyasının nesli tükenmiş bir cinsidir. Son buzul çağında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'da birçok farklı türleri yaşamıştır. Mamutların boyları yaklaşık olarak 4.5 metre, ağırlığı ise 8 tona kadar çıkabilmektedir. Mamut türünün son üyeleri yakşalık olarak 4000 yıl önce yaşamıştır.

Mammuthus Primigenius

Mammuthus Primigenius

Bilimsel adı Mammuthus'un, Mammut cinsi ile farklı özelliklere sahiptir. Bu iki tür birbiri ile karıştırılmamalıdır. Mammut sadece Amerika kıtasında yaşamış olan ve mamutlarla uzaktan akraba olan mastodonlar familyasının bir cinsidir. Bu hortumlu canlıların 4 adet dişleri vardır. Tıpkı mamutlarda olduğu gibi buzul çağında uzun kıllı türleri ortaya çıkmıştır.

Mammuthus Primigenius

Mamutlar Pliyosen çağının ortalarında Afrika kıtasında ortaya çıkmış, ve oradan Avrasya'ya ve Kuzey Amerika'ya yayılmışlardır. Zamanla soğuğa ayak uydurmuşlardır.

Mammuthus

Şimdiye kadar bulunmuş olan en eski mamut kalıntıları 4 milyon yaşındadır. 4 milyon yaşında olan bu mamut kalıntıları Etiyopya'nın Afar bölgesinde bulunmuştur.

Mammuthus Primigenius

Bu Mammuthus subplanifrons türüne ait olan kalıntılar Kenya ve Güney Afrika'da da bulunmuştur. Bu tür yaklaşık 3 milyon yıl var olmuş ve peşinden Kuzey Afrika'da Mamuthus africanavus türü ortaya çıkmıştır. Bu türden hiçbir başka tür gelişmeden ortadan kaybolmuş, ya da bu türden Güney fili gelişmiş olabilir. Güney filinden 750.000 yıl evvel step mamudu, ve step mamudundan yünlü mamut gelişmiştir.

Mammuthus Primigenius

Kuzey Amerika'da yaşamış olan preri mamudu da yaklaşık 1,5 milyon yıl evvel Kuzey Amerika'ya kadar yayılmış olan güney filinden gelişmiş olduğu tahmin edilir.

Mammuthus Primigenius
Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !