Mısır Piramitleri ve Gizemleri - Haberlerver.com

Mısır Piramitleri ve Gizemleri

0

Mısır’daki Gize Piramitlerinden biraz bahsedelim. Öncelikle piramit ne demek derseniz eski Yunan dilinde piro-amid olarak geçmektedir. Anlamından bahsedecek olursak merkezdeki ateş demektir. Mısırda ’ki en çok bilinen piramitler Gize piramitleridir. Mısırda 100’den fazla piramit vardır. İlk yapılan piramit Sakkara piramididir. Bu piramit Firavun Zoser zamanında yapılmıştır. O zamanda mimar olan İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Öncesinde basamaklı yapılan piramitler Firavun Snefru zamanında düz olarak yapılmaya başlanmıştır. Basamaklı piramitlerin aksine bu pürüzsüz piramitleri yapmak çok zor olmuştur. Bu yüzden piramitlerde tasarım hataları olmuş ve piramitler eğik bir görünümdedirler. Dashur piramidi bu eğik görünümlü piramitlerden birisidir. İlerleyen zamanlarda Firevun Snefru’nun oğlu Keops, piramitlerde yapılan bu hataların bir daha yapılmaması için önlemler almış günümüze kadar ayakta kalabilecek bir piramit inşa ettirmiştir. Bu piramidin adı Keops Piramididir. Bu piramitlerin inşası M.Ö 26.yy. da yapılmaya başlanmıştır.

Mısır Piramitleri

Keops Piramidi ve Özellikleri

Dünya üzerinde birçok piramit vardır. Ancak hiçbiri Keops piramidi gibi inşa edilmemiştir. Keops piramidi hafif bir şekilde içbükey inşa edilmiştir. Yani 4 tarafı da içbükeydir. Dünyada 8 taraflı olan tek piramittir. Bu 8 tarafı sadece sonbahar ve ilkbahar ekinokslarında kuş bakışı görülebilmektedir. Keops piramidinin bu özelliği güneşin vurma açısı ve bırakmış olduğu gölgeler sayesinde doğrulanabilmektedir. Bu piramidin içindeki sıcaklık hep aynıdır. Yaz kış farklılık göstermemektedir. Sıcaklığı 20 santigrattır. En yüksek piramit Büyük Piramit olarak bilinen Keops piramididir.

Yükseklik olarak değerlendirecek olursak yapıldıkları zamanda daha yüksek olan bu piramitler yaşanan depremler sonucu ve çalınan bazı taşlar nedeni ile yüksekliklerinin bir kısmını kaybetmişlerdir. Net olarak yüksekliklerinden bahsedecek olursak Keops Piramidi diğer ismi ile Büyük Piramit 146,7 metre yüksekliğindedir. Günümüzde ölçüldüğünde ise bu yüksekliğin azalarak 138,8 metreye kadar düştüğü görülmüştür. Kefren Piramidi ise 143,5 metredir. Yine günümüzde ölçüldüğünde ise yüksekliği 136,4 metredir. Yüksekliğinde fazla bir değişiklik olmayan piramitlerden biri Mikerinos Piramididir. Bu piramidin yüksekliği 66,5 metredir.

Keops Piramidi

Keops Piramidinin Gizemleri Nelerdir?

Keops piramidinin toplam ağırlığının 5.955.000 ton civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bundaki gizem ise Keops piramidinin ağırlığı 100 milyar ile çarpılırsa dünyanın tahmin edilen ağırlığını vermesidir. Başka bir gizem ise 200 milyar ile çarpımı yapılırsa güneşin yarıçapını vermektedir. Keops piramidinin hacmi 1 katrilyon ile çarpılırsa dünyanın hacim ağırlığını vermektedir. Yapıldığı zamanlarda 20 tonluk bir döner kapısı vardır. Bu kapı öyle bir sistem ile yapılmıştır ki tek bir kişi bile bu kapıyı kapatıp açabilmektedir. Dışardan bakıldığı zaman ise kapının izi ve boşlukları dahi görülmemektedir.

Keops Piramidi ve Özellikleri

Keops Piramidi Hangi Malzemeden Yapıldı?

Keops piramidinin yapımında taştan daha dayanıklı ve daha sağlam bir harç kullanılmıştır. Bilim insanları tarafından bu gizemli harç analiz edilmiş ancak aynı kalitede bir kopyası üretilememiştir. Bazı bilim insanları Keops piramidinin tabanının yapımında sert mücevher uçları olan 2 ton delme kuvveti uygulayabilen matkap tarzı bir aletin kullanıldığını düşünmektedirler. Yoksa nasıl yapılabileceği konusunda hiçbir fikir yoktur. İlk inşa edildiği zaman Keops piramidinin görüntüsü bugün bizim gördüğümüz gibi değildir. Keops piramidin dışı kireç taşından yapılmış bir taş olan kasa taşıyla kaplanmıştır. Güneş ışınları vurduğu zaman bu taşlar bir inci gibi parlamasını sağlamıştır. Bu parlaklık sayesinde Ay’dan bile görülebileceği tahmin edilmektedir. Ancak M.S. 14.yy. yaşanan büyük depremler sonucu hasar alıp görüntüsünde bozulma olmuştur.

Mısır Piramitleri

Piramitler Günümüze Kadar Nasıl Ayakta Kalabildi?

Yapımından günümüze kadar yaklaşık 4600 yıl geçmiş ve yaşanan depremlere rağmen ayakta kalabilmişlerdir. Gizemli bir şekilde depreme ve ısı genleşmesine dayanıklı tasarlanmışlardır. Piramitlerdeki taşlar birbirine geçmeli olacak şekilde inşa edilmişlerdir. Bu tekniğe “Top ve Soket Tekniği” denir. Bu teknik sağlam ve dayanıklı olmasına katkı sağlamıştır.

Gize Piramitleri Ne Olarak Kullanıldı?

Çoğu kişiye göre piramitlerin mezar olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Fakat bu bilgi doğru değildir. Çünkü hiyerogliflerde yapılan çalışmalarda piramitlerin mezar olarak inşa edildiğini gösteren bir bulguya rastlanmamıştır.

Mısır Piramitleri

Piramitler Neden Gize’ye İnşa Edildi?

Gize konum olarak dünyanın merkezinde yer almaktadır. Tam bu merkeze ise Keops piramidi inşa edilmiştir. Bazı görüşlere göre Keops piramidinin koordinatlarının ışık hızı ile 1 saniyede kat edebildiği mesafe ile aynı olduğu düşünülmektedir. Keops piramidi 29.9792458°N koordinatında yer almaktadır. Işık ise 1 saniyede 299.792.458 m/s hızla yol alır. Görüldüğü gibi sayılar birbiri ile aynıdır. Acaba bu sayılar tam anlamıyla tesadüfümdür. Keops Piramidi Dünya'nın 7 Harikasından Biridir.

Kategori:

Yorum Gönder

Yorumlar - 0
* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !