Ludwig van Beethoven - Haberlerver.com

Ludwig van Beethoven

1

Ludwig van Beethoven dünyaca ünlü besteci ve piyanist olarak tarihe geçmiştir. Ludwig Van Beethoven kesin olmamakla birlikte (vaftiz kayıtlarına göre) 17 Aralık 1770’de Bonn, Almanya’da doğmuştur. İsmi dedesinden gelmektedir.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven

Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ludwig van Beethoven dünyaca ünlü besteci ve piyanist olarak tarihe geçmiştir. Ludwig Van Beethoven kesin olmamakla birlikte (vaftiz kayıtlarına göre) 17 Aralık 1770’de Bonn, Almanya’da doğmuştur. İsmi dedesinden gelmektedir.

Ludwig van Beethoven’ın Dedesinin Hayatı

Ludwig van Beethoven'ın dedesi 1712 yılında Belçika’nın Mechelen kentinde doğmuştur. 20 yaşına geldiğinde ise Almanya’nın Bonn şehrine taşınmıştır. Sarayda müzisyen olur. 1761 yılına gelindiğinde ise sarayın baş Kapellmeisterı olur. Bonn şehrinin en iyi müzisyenlerinden birisi olur.

Ludwig van Beethoven’ın Hayatı

Beethoven çok küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlamıştır. İlk olarak bu müzik yeteneği babası tarafından fark edilmiştir. Yani ilk öğretmeni babasıdır. İlerleyen zamanda Gilles van den Eeden’den organ dersleri eğitimi almıştır. Daha sonra ise Tobias Friedrich Pfeiffer'den klavye dersleri alır. Franz Rovantini'den viyola ve keman dersleri almıştır. Daha 5 yaşında iken farklı kişilerden eğitim almaya devam eder. Artık o kadar fazla eğitimi bir arada alıyordur ki gece bile öğretmeni Pfeiffer onu yatağından kaldırır ve eğitim vermeye devam eder.

İlk halka açık konserini verdiğinde 7 yaşındadır. İlerleyen zamanlarda Beethoven orkestra şefi ve besteci olan Christian Gottlob Neefe’den eğitim almaya devam etmiştir. 1783 yılında ilk eseri olan “WoO 63 klavye varyasyonları” isimli bestesini yayınlamıştır. Daha sonra “Kurfürst” ilk üç piyona sonatını 1783 tarihînde yayınlar. Bu yetenekli çocuk zamanın başpiskoposu olan Maximilian Friedrich tarafından fark edilir ve maddi destek verilir. Masonluğun başladığı bu yıllarda masonluktan Beethoven’da etkilenir. Neefe ve Beethoven’in çevresinde olan herkes Order of the Illuminati üyesi olmuşlardır.

1787 yılında Viyana’ya yola çıkar ve Mozart ile çalışmak ister. Ancak annesinin hastalandığı haberini alır ve geri döner. Aynı sene içinde annesi hastalığı sebebi ile vefat eder. Babası ise alkolik bir adama dönüşür. Küçük kardeşlerine bakmak zorunda olan Beethoven 5 yıl boyunca Bonn’da kalır. Bu süre zarfında Franz Wegeler ile tanışır. Franz Wegeler sayesinde ise Breuning ailesi ile tanışma fırsatı bulur. Breuning ailesinin çocuklarına müzik dersleri vermeye başlar. Almanya’da soylu olarak kabul edilen Count Ferdinand von Waldstein ile tanışır. Beethoven Count Ferdinand von Waldstein’den maddi anlamda destek alır. Beethoven bu yardımını karşılıksız bırakmaz ve onun için bir sonat yazar. Bu sırada alkolik olan babasına dava açar ve babasının maaşının yarısını almaya hak kazanır. Ailesine destek olmak için çalışmaya devam eder. Bu sayede Mozart’ın operaları ile tanışır. Ünlü flüt virtüözü Anton Reicha ile tanışır ve arkadaş olurlar.

21’li yaşlarına geldiğinde ise Viyana’ya yerleşir. Viyana’da ünlü besteci Joseph Haydn ile tanışmış beraber çalışmıştır. Virtüöz piyanist olarak kısa sürede şöhreti yakalamıştır. Daha sonra yazmış olduğu besteler sayesinde dünyanın en ünlü bestecisi olmayı başarmıştır. Klasik müzikte 19.yy. kadar yaşayan bütün müzisyenleri etkisi altına almıştır. İlk senfonisini 1800 senesinde yazmıştır. Eroica isimli senfonisini Avrupa’ya demokrasi getirdiği için Napolyon’a adamıştır. Fakat Napolyon kendisini imparator olarak ilan etmiştir. Bu sebeple Beethoven bu eserini geri çekmiştir.

En bilinen eseri Avrupa Birliği marşı olan 9. Senfonisidir. Op. 109 piyano sonatı isimli eseri ile klasik müziğin Romantik Dönemi’ne giriş yapmıştır. 41 yaşına geldiğinde (1811) Orkestra şefliği kariyerine son vermiştir. Ancak beste yazmaya devam etmiştir. Onu en ünlü besteci yapacak eserlerini yaşamının son 15 yılında yazmıştır.

Ludwig van Beethoven’ın Kişiliği Nasıldı?

Beethoven çok titiz bir müzik dâhisiydi. Müzik yeteneği çok ileri seviyede idi. Mozart ve Hayd’den aldığı eğitimleri ile kendini geliştirerek daha dramatik ve uzun eserler verdi.

Ludwig van Beethoven’ın Sağlık Sorunu Nasıldı?

Beethoven 1801 yılında işitme kaybı yaşamaya başlamıştır. Yaşamından geriye kalan zamanlarda bu hastalığı devam etmiş ve 1817 yılından sonra sağır olarak hayatını sürdürmüştür. Bu sağırlık müzik hayatına olumsuz yansımamış tam tersine dünyaca ünlü bestesi olan 9. Senfoniyi sağırken yazmıştır.

Ludwig van Beethoven Ne Zaman Vefat Etti?

1827 yılında siroz hastalığı nedeni ile Ludwig van Beethoven vefat etmiştir.

Ludwig van Beethoven’ın Eserleri

Ludwig van Beethoven’ın 9 senfonisi, 32 piyona sonatı, 16 yaylı dörtlüsü ve 5 piyona konçertosu vardır. Ayrıca yaşamı boyunca yaşmış olduğu tek opera olan Fidelio en bilinen eserlerinden birisidir.

KATEGORİ:

YORUMLAR

* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !