Olympus Mons - Haberlerver.com

Olympus Mons

0

Mars gezegeninde yer alan Olympus Mons; Dünyamızda bulunan Everest Dağı’nın tam 3 katı büyüklüğünde bir yüksekliğe sahip. Mars gezegeni Güneş Sistemi’nin en küçük 2. gezegenidir. En küçük gezegen ise Merkür gezegenidir. Mars küçük bir gezegen olmasına rağmen Güneş Sistemi’miz deki en yüksek dağa sahiptir. Everest Dağı'nın yüksekliği 8848 metredir.

Olympus Mons

Olympus Mons

Olympus Mons; Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı

Mars gezegeninde bulunan ve Olympus Dağı ismi verilen bu dağ tam 26400 metre yüksekliğe sahiptir. Everest Dağı'ndan üç kat daha yüksektir. Olympus Dağı’nın zirvesi Mars gezegeninin ince atmosferine doğru yükselir. Eğer bu dağın zirvesine çıkmış olsaydınız uzayda gibi olurdunuz. Tharsis Montes adı verilen bölgede yer alan bu dağın kraterinin çapı 85 kilometre civarındadır. Yani çok büyük bir dağdır. Öyle ki bu dağın taban çapı 624 kilometredir. Çok dik yamaçlara sahip bir dağdır. Genişçe bir zirvesi vardır ve hafifçe bir eğimle yükselir. Yani neredeyse düz bir yapıya sahiptir. Ek olarak bu dağ volkanik bir dağdır. Patlama potansiyeli vardır.

Olympus Mons ilk olarak 19.yy. da İtalyan bilim adamı Giovanni Schiaparelli tarafından keşfedilmiştir. Bu keşfi yaparken 22 cm bir teleskop kullanmıştır. Olympus Dağı'nın yükseltisinin hesaplaması yapılırken, Marsta deniz bulunmadığı için düzlüklere göre hesaplaması yapılmıştır.

Olympus Mons gibi Başka Dağlarda Var mı?

Tharsis Montes bölgesinde 12 aktif volkan vardır. Dünya'da yer alan volkanlardan 100 kat daha güçlü bir yapıya sahiptirler. En büyük volkan ise Olympus’tur. Ek olarak Mars gezegeninde Everest Dağı'ndan daha yüksek 3 dağ daha bulunmaktadır. Ascraeus Dağı tam olarak 14900 metre yüksekliğe sahiptir. Elysium Dağı ise 12600 metre yüksekliğe sahiptir. Arsia Dağı 11700 metre yüksekliğe sahiptir.

KATEGORİ:

YORUMLAR

* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !