Yellowstone Kalderası - Haberlerver.com

Yellowstone Kalderası

0

Dünya üzerinde birçok yanardağ mevcuttur. Ancak bazı yanardağlar “Süper Yanardağ” olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun sebebi normal bir volkanın patlamasından 10 ila 100 katı gücüne sahip olmalarıdır. Bunlardan biriside Yellowstone Kalderası’ dır.

Yellowstone Kalderası

Yellowstone Süper Volkanı

Yellowstone Süper Volkanı Patlarsa Ne Olur?

Dünya üzerinde birçok yanardağ mevcuttur. Ancak bazı yanardağlar “Süper Yanardağ” olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun sebebi normal bir volkanın patlamasından 10 ila 100 katı gücüne sahip olmalarıdır. Bunlardan biriside Yellowstone Kalderası’ dır.

İlk olarak Kaliforniya’da bulunan Long Valley Kalderesı’nı örnek verebilirim. İkinci olarak ise Endonezya’daki Toba Yanardağı, üçüncü olarak ise Şili’deki Atana Ignimbrite’yi örnek olarak verebilirim. Fakat en tehlikeli yanardağ Yellowstone’dur.

Süper Volkanlar Nasıl Patlarlar?

Süper bir volkanın patlaması sonucu yaklaşık olarak 1000m3 den fazla etrafa malzeme yayılır. Bu patlama o kadar büyük olur ki normalde alışık olduğumuz koni şeklinde bir dağ yerine zeminde bir çöküntü oluşur ve buna “Kaldera” ismi verilir. Yellowstone Kalderesı’da böyle meydana gelmiş bir patlamanın sonucudur.

Yellowstone Nerede?

Yellowstone Amerika Birleşik Devletleri’nin Wyoming Eyaletinde yer alan bir milli parkın içinde bulunur. Yüksekliği 2.805 metredir. Rocky Dağları sırasında yer alır. Dağ türü ise kalderadır.

Yellowstone Kalderası’nda Patlama Olursa Sonuçları Ne Olur?

Yellowstone Kalderası’nda meydana gelebilecek bir patlama küresel anlamda bütün dünyayı etkileyebilir. Eğer böyle bir volkanik patlama meydana gelirse sonucu küresel anlamda bir soğuma olacaktır. Çünkü patlama sonucunda çevreye yayılan kül, toz ve kükürt dioksit gibi gazlar atmosferin üst tabaka kısmında birikir. Bu birikme Güneş ışınlarını yansıtan bir tabaka oluşturmuş olur. Bu da dünyanın buzul çağına girmesine sebep olur. Bu buzul çağı 10.000 yıldan fazla sürebilir ve dünya ekosisteminin çökmesine sebep olabilir. Bu olay dünyanın sadece buzul çağına ve ekosisteminin çökmesine sebep olmakla kalmaz çok büyük tsunami ve depremlerin meydana gelmesinde rol oynar. Volkanik patlamanın gerçekleştiği alanda ise canlı hayatı tümüyle yok olur. Süper volkan patlamaları dünyaya en çok zarar verebilen doğal afetlerden birisidir.

Yellowstone Kalderası En son Ne Zaman Faaliyet Gösterdi?

2,1 milyon yıl öncesinde Yellowstone Kalderası’nda 3 süper patlama meydana gelmiştir. Bu patlamalardan ilk olanı 2,1 milyon yıl önce meydana gelmiştir. İkinci süper patlama 1,2 milyon yıl önce ve 3. patlama ise 630 bin yıl öncesinde gerçekleşmiştir. Ortalama bir rakam alacak olursak 600 ila 800 yıl arasında Yellowstone’da süper patlamalar meydana gelmiştir.

Yellowstone Kalderesı’nın Patlama Olasılığı Ne?

Yellowstone Süper Kalderesı’nın ne zaman patlayacağı konusunda hiçbir bilgi yok. Volkanların patlama zamanlarını kestirmek günümüz teknolojisinde imkânsız. Ortalama olarak 600-800 bin yılda patlayacak diye bir şey söylemekte doğru olmaz. Belirli bir yıl, tarih aralığı söylemek yanlış olur. Uzman kişilere göre ise Yellowstone’da yakın zamanda bir patlama gerçekleşmeyeceğini daha öncesinde yaşanmış olan 3 süper patlamanın dağı yorduğunu söylemekteler.

Sonuç Olarak

Uzun yıllar boyunca bir patlamanın olmayacağı görüşündeler. Ancak olası bir patlama gerçekleşirse ne dünyamız ne de biz buna hazırız.

KATEGORİ:

YORUMLAR

* Lütfen burada spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
Yorum Gönder 0

#buttons=(Kabul et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Onay !